Japonya'da 14 yıl önce Tokyo'yu kana bulayan saldırgan idam edildi

Japonya'nın başkenti Tokyo'da 14 yıl önce bir saldırı düzenleyen ve yedi kişiyi bıçaklayarak öldüren saldırganın idam edildiği belirtildi.

© AP
Japonya'da 14 yıl önce Tokyo'yu kana bulayan saldırgan idam edildi

Kamu yayıncısı NHK ve başka haber kaynakları, 39 yaşındaki Tomohiro Kato'nun salı günü, 2008'deki saldırı nedeniyle asıldığını belirtti. 

Kato, 2008'in Temmuz ayında 2 tonluk kamyonetini elektronik dükkanları bulunan ve internette çok zaman geçirenler arasında popüler olan Akihabara'ya soktu. Kato daha sonra araçtan inerek 7 kişiyi bıçaklayarak öldürdü. Saldırganın, kamyonetle üzerinden geçtiği bir kişiyi de bıçakladığı belirtilmişti.

Bu, o dönem Japonya'da 7 yıldır meydana gelen en büyük saldırıydı. Kato, yakalandıktan sonra polise, "Hayattan yoruldum. Akihabara'ya insan öldürmeye geldim. Kimi öldürdüğüm önemli değildi" dedi.

Tutuklandıktan sonra Kato'nun saldırısına giden süreci internet sitelerinde detaylandırdığı ve daha çok kişiyi hedef alabilmek için Akihabara'nın ne zamanlar yoğun olduğunu gözlediği ortaya çıktı.

Kato, 2011'de idam cezasına çaptırılmış; karar 2015'te Yüksek Mahkeme tarafından onaylanmıştı. Japonya'ya Batı dünyasından idamı kaldırması için birçok çağrı yapılırken; Tokyo bu çağrılara şu ana kadar kulaklarını tıkadı.

Kato, bu sene Japonya'da idam edilen ilk kişi oldu.

SIRADAKİ HABER