Japonya ve Hindistan'dan coronavirüs önlemleri

Japonya ve Hindistan, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip coronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle önlemleri artırdı.

© REUTERS
Japonya ve Hindistan'dan coronavirüs önlemleri

Ulusal basındaki haberlere göre, Japonya, 3 bin 700'ün üzerinde kişinin bulunduğu bir kruvaziyeri, 25 Ocak'ta Hong Kong'da gemiden inen 80 yaşındaki yolcuya yeni tip coronavirüs teşhisi konulmasının ardından karantinaya aldı.

Yokohama Limanı'nda demirleyen Diamond Princess kruvaziyerine, çok sayıda sağlık ekibi gönderildi. Yetkililer, yolculardan odalarında kalmalarını istedi.

HİNDİSTAN, ÇİN VİZELERİNİ İPTAL ETTİ

Hint basınındaki haberlere göre de Hindistan, 15 Ocak'tan bu yana Çinli yolculara verdiği tüm vizeleri iptal etti.

Hindistan'ın Pekin Büyükelçiliği, Twitter'dan yaptığı açıklamada, mevcut vizelerin artık geçerli olmadığını belirterek, Hindistan'da bulunan ve 15 Ocak'tan sonra Çin'den seyahat eden herkesin Sağlık ve Aile Refahı Bakanlığı ile iletişime geçmelerini istedi.

ÖLÜ SAYISI 400'Ü AŞTI

Çin’de yeni tip coronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 425’e, virüsten etkilenenlerin sayısı 23 bin 214’e yükseldi.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan (NHC) yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde etkili olan 2019-nCoV salgınında ölü sayısı 425’e, 2 bin 788’inin durumu ciddi olmak üzere virüsten etkilenen kişi sayısı 20 bin 438’e çıktı.

Bugün Hong Kong’da da 1 kişi hayatını kaybetti. Çin dışında coronavirüsten ilk can kaybı Filipinler'de yaşanmıştı. Böylelikle coronavirüsten dünya genelinde yaşanan can kaybı 427’ye yükseldi.

Salgın nedeniyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin'e uçuşlarını askıya almış, Dünya Sağlık Örgütü de "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etmişti.

SIRADAKİ HABER