‘Japonya’dan İran’a 41 yıl sonra ziyaret’

Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin haziranın ortalarında İran’a gideceği belirtildi.

© REUTERS
‘Japonya’dan İran’a 41 yıl sonra ziyaret’

Japonya ulusal televizyon kanalı NHK’ya göre, Şinzo Abe’nin İran’a gerçekleştireceği ziyaret, 41 yıl aradan sonra başbakanlık düzeyinde yapılacak ilk ziyaret olacak.

Bu kararın, 16 Mayıs’ta İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Japonya ziyaretinin ardından alındığı belirtildi.

NHK’nın haberine göre, söz konusu ziyarette ABD - İran gerilimi, bölgedeki son gelişmeler ve ikili ilişkiler konuşulacak.

Başbakanlık düzeyindeki son ziyaretin 1978 yılında gerçekleştiği belirtildi.

16 Mayıs’ta resmi temaslarda bulunmak üzere Tokyo'ya giden Zarif, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Dışişleri Bakanı Taro Kono ile ayrı ayrı görüşmüştü.

Görüşmelerde İran ile ABD arasındaki gerginlik ve nükleer anlaşmanın korunmasına yönelik önlemler ele alınmıştı.

Zarif, Japon mevkidaşı ile görüşmesinde İran'ın nükleer anlaşmaya bağlı olduğunu ancak anlaşmanın devamı için uluslararası desteğe ihtiyaç duyduklarını ifade etmişti.

ABD'nin İran'a yönelik askeri saldırı tehditlerine ilişkin Zarif, "Kesinlikle kendimizi savunacağız ve milli güvenliğimize yönelik tehditlere yanıt vereceğiz" demişti.

Kono ise İran ile ABD arasında tansiyonun yükselmesinden endişe duyduklarını belirterek, "Japonya, ABD ile İran arasındaki gerginliğin azaltılması ve sorunların çözümü için her türlü desteğe hazırdır" ifadesini kullanmıştı.

ABD - İRAN GERİLİMİ

Trump yönetimi, İran'la 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan geçen yıl mayısta tek taraflı çekilmişti.

Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızları Ordusunu "yabancı terör örgütleri" listesine almıştı.

ABD, geçen hafta İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir amacıyla USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü körfeze sevk etmişti.

SIRADAKİ HABER