Jeffrey: Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhalifler konusunda çok endişeliyiz

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İsviçre'nin Cenevre kentinde yaptığı basın açıklamasında “Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhalif unsurların M4- M10 kara yolunda kameralarda da görülen davranışları konusunda çok endişeliyiz” dedi.

© REUTERS
Jeffrey: Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhalifler konusunda çok endişeliyiz

 ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İsviçre’nin Cenevre kentindeki bir otelde, Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan, İngiltere ve ABD’den üst düzey diplomatlarla yaptığı toplantının ardından Suriye’deki gelişmeler ile ilgili basın açıklaması Gaziantep masaj salonları yaptı. Jeffrey , “Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhalif unsurların M4- M10 kara yolunda kameralarda da görülen davranışları konusunda çok endişeliyiz” dedi.

Jeffrey, toplantıda Türkiye-ABD ve Türkiye-Rusya arasında imzalanan mutabakatlar ile gelecek hafta İsviçre’deki BM Cenevre Ofisi’nde başlayacak Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının ele alındığını aktardı. Jeffrey,  “Türk hükümeti çatışmalar sırasında YPG tarafından Türk sivil bölgelerine yönelik çok sayıda topçu veya roket saldırısı yapıldığını söyledi. 20’den fazla sivilin öldürüldüğünü ve daha fazla sayıda sivilin de yaralandığını zannediyorum. Ve buna da bakmak lazım” da dedi.

‘SURİYELİ MUHALİFLERİN DAVRANIŞLARI KONUSUNDA ENDİŞELİYİZ’

Kütahya masaj salonları

Suriye hükümetinin, “Anayasa Komitesi toplantıları ve Cenevre sürecini engellemeye çalıştığını” savunan Jeffrey, “Bunu (süreci) mümkün olduğunca etkisiz hale getirmek için atmaya çalıştıkları adımların farkındayız” diye konuştu.

Bir muhabirin “SDG adını verdiğiniz YPG/PKK’lıların Ermeni ve Süryani kiliselerini ve çok sayıda sivilin evini kullanarak Türkiye’ye yönelik saldırı düzenlemesi sizce normal mi? Sahadaki ortağınız SDG’nin bu işleriyle ilgili de bir soruşturma yürütüyor musunuz?” şeklindeki sorusuna ise Jeffrey, şu karşılığı verdi:

“Askeri çatışmalarda her türlü uygunsuz davranışlara ilişkin suçlamalara bakıyoruz. Türk hükümetine de birkaç kez belirttiğim gibi, çatışmaların başlangıcında, Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhalif unsurların M4- M10 kara yolunda kameralarda da görülen davranışları konusunda çok endişeliyiz. Türk hükümeti çatışmalar sırasında YPG tarafından Türk sivil bölgelerine yönelik çok sayıda topçu veya roket saldırısı yapıldığını söyledi. 20’den fazla sivilin öldürüldüğünü ve daha fazla sayıda sivilin de yaralandığını zannediyorum. Ve buna da bakmak lazım. Çünkü her koşulda bir tarafın diğer bir taraftaki sivil yerleşim alanlarına kasıtlı saldırıları bizim için endişe kaynağıdır.” (CENEVRE/AA)

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2019, 03:55
SIRADAKİ HABER