Joe Biden: Onlar teröristti

ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, "Dün özgürlüğün kalesine ve demokrasimize görülmemiş bir saldırı yapıldı. Kimse onlara protestocu demesin onlar teröristti” dedi.

© AP
Joe Biden: Onlar teröristti

ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, Donald Trump destekçilerinin ABD Kongresi'ne girmesini değerlendirdi. 

“Dün özgürlüğün kalesine ve demokrasimize görülmemiş bir saldırı yapıldı” diyen Biden, “Kimse onlara protestocu demesin onlar teröristti” ifadelerini kullandı.

Trump’ın ABD demokrasisine zarar verdiğini dile getiren Biden, şunları kaydetti:

“Trump demokrasimize zarar verdi. Eski askerleri siyasete alet etti. Mahkeme yargıçlarıyla başkanlığı kazanacağını düşündün. Daha seçim başlamadan mahkemede biteceğini düşünüyordu. Yargıçların başkanlığı hediye edeceğini düşünüyordu. Ama yargı sorumluluk aldı ve görevini yerine getirdi.  Adalet Bakanlığını kendi bürosu gibi kullanan bir başkan vardı. Demokrasimize yaptığı saldırılar Kongre'ye saldırılara kadar geldi.”

“Oy veren tüm halkın idaresini durdurmaya çalıştı” ifadelerini kullanan Biden, “Başkan kanunların üzerinde değildir. Hiçbir Başkan kral olamaz. Yargı başkanın emirlerini yerine getirmek için görev yapmaz. Hukuk devletiyiz hukukla yönetiliriz” şeklinde konuştu.

Joe Biden, “Bu olaylar, demokratik kurumlarımızın güçlendirilmesi gerektiğini gösterdi. Adalet Bakanlığı yetkililerine sesleniyorum: Başkan'a değil hukuka bağlı olun. Adalet Bakanlığı'na Merrick Garland'ı aday gösteriyorum” dedi.

SIRADAKİ HABER