Johnson'dan Ukrayna uçağı açıklaması: Bilgiler İran’ı gösteriyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, "Elde ettiğimiz bilgiler Ukrayna uçağının İran tarafından düşürüldüğünü gösteriyor" açıklamasını yaptı.

© AFP
Johnson'dan Ukrayna uçağı açıklaması: Bilgiler İran’ı gösteriyor

İngiltere Başbakanı Johnson, 176 kişinin öldüğü Boeing 737 tipi uçağın düşmesiyle ilgili açıklama yaptı.

İran'ın Irak'taki ABD hedeflerini füzelerle vurduğu saatlerde Tahran'da düşen, Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağına dair sorular hala yanıt bekliyor.

Johnson, "Bilgiler Ukrayna uçağının İran'dan fırlatılan füze tarafından düşürüldüğünü gösteriyor. Bu kasıtsız olmuş olabilir" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump da, İran'da düşen ve 176 kişinin ölümüne neden olan Ukrayna Havayolları'na ait uçakla ilgili, “Kara kutu ile belli olur, ideal olanı kara kutuyu Boeing'e vermeleri ama incelenmesi için Fransa ya da başka bir ülkeye verseler de olur. Çok kötü yıkıcı bir olay” demişti. 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Kanada istihbaratının elinde Ukrayna uçağının İran'a ait füze ile kazara vurulduğuna dair kanıtlar olduğunu açıklamıştı.

İran Sivil Havacılık Kurumu Kaza İnceleme Komisyonu Başkanı Hasan Rızayifer, Tahran'da düşen Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının vurulmadığına dair ellerinde ikna edici deliller bulunduğunu ve bunları paylaşmaya hazır olduklarını söylemişti.

SIRADAKİ HABER