Johnson: Doktorlar ölümümü ilan etmeye hazırdı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yoğun bakımda korona virüsü tedavisi gördüğü süreci ilk kez anlattı. Hayatta kalması için kendisine "litrelerce oksijen" verildiğini söyleyen Johnson, öldüğü bir senaryo için acil durum planları yapıldığını açıkladı.

© REUTERS
Johnson: Doktorlar ölümümü ilan etmeye hazırdı

Korona virüsüne yakalanan ve bir süre hastanede yoğun bakımda tutulan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, doktorların bir aşamada ölümünü ilan etmeye hazırlandıklarını söyledi. The Sun on Sunday gazetesine konuşan Johnson, hayatta kalması için kendisine “litrelerce oksijen” verildiğini açıkladı.
 
‘STALİN’İN ÖLÜMÜ GİBİ BİR SENARYO’

Johnson, hayatını kurtardıklarını vurguladığı Londra’daki St Thomas’ Hastanesi’nin “harika” doktorlara teşekkür etti. “Zor ve tuhaf bir andı. Bunu inkar etmeyeceğim. Doktorlar, ‘Stalin’in ölümü’ tipi bir senaryoyla karşı karşıyaydı ve buna ilişkin bir strateji geliştirmişlerdi” diyen Johnson, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok iyi bir durumda değildim. Acil durum planları yapıldığının farkındaydım. Doktorlar işlerin kötü gitmesi halinde nelerin yapılması gerektiğine dair tüm hazırlıkları tamamlamışlardı.”

HASTANEYE NEDEN GİTMEDİ?

Johnson korona virüsü testinin pozitif çıkması sonrası başta durumun ne kadar ciddi olduğunu anlamadığını, hastaneye de gitmek istemediğini söyledi. Johnson daha sonraki aşamalarda bir ara öleceğini düşündüğünü, iyileştikten sonra ise çok daha fazla acı çeken kişiler olduğu için kendisini şanslı hissettiğini belirtti.

55 yaşındaki İngiltere Başbakanı, 27 Mart’ta koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıklamıştı. Johnson, 5 Nisan’da hastaneye kaldırıldı bir süre sonra yoğun bakıma alındı. 9 Nisan’da yoğun bakımdan çıkan Johnson, 12 Nisan’da da taburcu oldu.

29 Nisan’da Johnson ve nişanlısı Carrie Symonds’ın erkek çocukları dünyaya geldi. Çift çocuklarına Wilfred Lawrie Nicholas adını verdi. Wilfred, Boris Johnson’ın; Lawrie ise Carrie Symonds’ın dedesinin adı. Boris Johnson’ın yoğun bakımda hayatını kuratan doktorların adları ise Nicholas Price ve Nicholas Hart’tı. Johnson-Symonds çifti çocuklarına verdikleri adla iki doktoru asla unutmayacaklarını da göstermiş oldu. (BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER