Kabil Havalimanı'nda ABD güçleri havaya ateş açtı; oluşan izdihamda beş kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi

Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan'da, sivillerin kaçmaya çalıştığı Kabil Havaalanı'nda ABD askerleri Afgan sivilleri engellemek için havaya ateş açtı.

© REUTERS
Kabil Havalimanı'nda ABD güçleri havaya ateş açtı; oluşan izdihamda beş kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi

ABD'nin 20 yıllık Afganistan işgalinin ardından verdiği ani çekilme kararının ardından Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan'da, kaçmak isteyen binlerce sivil Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'na sıkışmış durumda. Havalimanından sadece askeri uçakların kalkışına izin verildiği belirtilirken, bazı Afgan siviller olası Taliban misillemesinin korkusuyla piste çıkarak uçaklara binmeye çalıştı. Şu an için havalimanının güvenliğini sağlayan ABD askerleri ise bu sabah sivilleri durdurmak için havaya ateş açtı.

Reuters'a konuşan bir ABD'li yetkili havaya ateş açıldığını doğrulayarak "Kalabalık kontrolden çıkmıştı. Sadece kaosu engellemek için ateş açıldı" diyerek kendilerini savunmaya çalıştı. Bir diğer yetkili de, "Amerikan güçleri Afganların askeri uçaklara binmesini engellemek için havaya ateş açmak zorunda kaldı" dedi.

'EN AZ BEŞ KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ'

Görgü tanıkları, gerilim sırasında en az beş kişinin öldüğünü söylerken, bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. Ölümlerin inanların birbirini ezmesi sebebiyle mi yaşandığı, yoksa açılan ateşten mi kaynaklandığı henüz bilinmiyor.

Türkiye'nin de ABD ile NATO birliklerinin çekilmesi sonrası güvenliğini sağlamaya ve işletmeye talip olduğu Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nda, Taliban'ın dün başkente girmesinden bu yana kaos yaşanıyor.

Kendi imkânlarıyla Taliban'dan kaçmak isteyen Afganların da ülkeden çıkış için tek seçeneği burasıyken havalimanının girişine Taliban militanlarını konuşlandırdı.

Taliban dün, ülkeden gitmek isteyenlerin engellenmeyeceğini açıklasa da sivillere ülkelerinde kalma çağrısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2021, 10:28
SIRADAKİ HABER