Kanada Başbakanı Trudeau'ya istifa çağrısı: Yargıya müdahale etti!

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, rüşvet soruşturması altındaki bir şirket lehine yargıya müdahale etmekle itham ediliyor. Adalet Bakanı'nın istifasına yol açan krizde, muhalefet Trudeau'nun da görevi bırakmasını istedi.

© AP
Kanada Başbakanı Trudeau'ya istifa çağrısı: Yargıya müdahale etti!

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bir rüşvet soruşturması nedeniyle istifa baskısı altında. Muhalefet lideri Andrew Scheer, kabinesinden bazı isimlerin bir şirket hakkında açılan rüşvet soruşturmasına müdahale ettiği gerekçesiyle Trudeau’yu istifaya çağırdı. Scheer, Trudeau’nun ülkeyi yönetmek için ahlaki yetkisini kaybettiğini belirtti.

Rüşvet tartışmasının merkezinde, ülkenin en büyük uluslararası taahhüt şirketlerinden SNC-Lavalin hakkında açılan yolsuzluk kovuşturması bulunuyor. Montreal merkezli şirket, aldığı ihaleler karşılığında rüşvet vermekle suçlanıyor.

The Globe and Mail gazetesinin, ‘Trudeau’nun ofisinin soruşturmaya müdahale etmek için Adalet Bakanı Wilson-Raybould’a baskı yaptığını’ yazması üzerine ülke karışmıştı. Adalet bakanı da, şirket hakkındaki rüşvet iddiaları konusunda hiçbir yasadışı eylemde bulunmadığını belirterek istifa etmişti.

Trudeau ise istifaya şaşırdığını, kendisinin yanlış bir şey yapmadığını ve yargı sürecine müdahalede bulunmamak adına daha fazla konuşmayacağını söylemişti. 

SIRADAKİ HABER