Kanser iddiaları, yalanlamalar; Putin'in sağlığı hakkında neler biliniyor?

Rusya’nın Ukrayna işgalini başlatmasıyla, Putin’in sağlığı hakkında haberler arttı

© REUTERS
Kanser iddiaları, yalanlamalar; Putin'in sağlığı hakkında neler biliniyor?

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgal sürerken yıl 70 yaşına girecek Vladimir Putin’in sağlık durumuna ilişkin çeşitli haberler çıkıyor. 

AFP’nin derlediği haberde, Rusya lideri Vladimir Putin’in sağlık durumuna ilişkin bilgi almanın zorluğu gözler önüne serildi.

Putin’in 20 yıllık iktidarı boyunca sağlığı hakkında bilgiler kamuoyuyla paylaşılmazken genelde sportif ve güçlü yanlarının kamuoyuyla paylaşıldığı belirtildi. Öte yandan Rusya’nın Ukrayna işgalini başlatmasıyla, Putin’in sağlığı hakkında haberler arttı.

İddialar neler?
Putin’in sağlığına ilişkin ilk haber, nisan ayında Rus haber sitesi Proekt’te çıktı. Site, açık kaynak verileri kullanarak Putin’in Sochi’deki bir tesise yaptığı ziyaretleri ve çok sayıda doktorla görüştüğünü aktardı. Tiroid kanseri uzmanı Yevgeny Selivanov’un da Sochi’deki tesisi sık ziyaret ettiği, ziyaretlerin Putin’in kamuoyu önüne çıkmadığı zamanlara denk geldiği aktarıldı.

Roekt, Putin’in sağlık sırlarından birinin Sibirya’da geyik boynuzundan alınan kanlarla banyo yapmak olduğunu, bu yöntemin Rusya Savunma Bakanı Sergey Soygu tarafından önerildiği iddia etti.

Fransız haftalık gazete Paris Match de, Putin’in Suudi Arabistan’a 2019’da yaptığı ve Fransa’da 2017’de yaptığı ziyaretlerde ekibinin liderin dışkılarını alarak, yabancı güçlerin eline Putin’in sağlığına ilişkin verilere erişmesini engellemeye çalıştığını iddia etmişti.

ABD basınından Newsweek ise Putin’in ilerlemiş kanseri nedeniyle nisan ayında tedavi gördüğünü iddia etti.

Ukrayna askeri istihbarat şefi Kyrylo Budanov, mayıs ayının ortasında Sky News’a yaptığı açıklamalarda, kanıt sunmadan Putin’in kanser olduğunu söylemişti.

Kremlin ne diyor?
Kremlin’in doğruladığı Putin’in tek sağlık sorunu 2012 yılının sonbaharında yaşanmıştı. Putin, o dönem bazı toplantıları iptal etmiş, kamuoyu karşısına bir süre çıkmamıştı. Kremlin ve Rus basını Putin’in bir sırt problemi yaşadığını söylese de Proekt, ciddi sorunların o dönem başladığını iddia etti.

Kremlin, Putin’in sağlığına ve kanser olduğuna dair iddiaları yalanlıyor. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin’in ciddi bir sağlık sorunu olduğu iddiasını yalanlarken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransız televizyon kanalı TF1’e yaptığı açıklamada Putin’in hasta olduğunu iddia edenlere yanıt olarak “Akllı başında bir insanın bu insanda herhangi bir hastalık sinyali göreceğini sanmıyorum” demişti.

SIRADAKİ HABER