Katar Dünya Kupası'nda protestoları destekleyen İranlılar, rejim yanlılarının hedefinde

İran'ın Galler'le oynadığı Katar Dünya Kupası'ndaki ikinci maçında rejim yanlıları ile protestoları destekleyen İranlı taraftarlar arasında sorunlar yaşandığı ifade edildi.

© AFP
Katar Dünya Kupası'nda protestoları destekleyen İranlılar, rejim yanlılarının hedefinde

BBC'nin aktardığına göre protestoları destekleyen bazı taraftarlar bayraklarının ellerinden alındığını söylerken, bazıları da kendilerine bağırıldığını ve tacize uğradıklarını aktardı. 

Öte yandan Katar'da stadyuma girişlerde güvenlik görevlerinin üstünde rejim karşıtı sloganlar bulunan tişört ve diğer eşyalara el koyduğu belirtildi.

Ahmad Bin Ali Stadyumu'nda bazı İranlı taraftarlar, salladıkları 'İslam Devrimi'nden önce kullanılan İran bayrağının ellerinden zorla alındığını ifade etti.

İran'da 3 aydır devam eden protestoların sembol sloganlarından "Kadın, hayat, özgürlük" sloganını taşıyan kıyafetler giyen taraftarlar da sözlü tacize uğradıklarını söyledi.

Koluna ve göğsüne protestolarda öldürülen kişilerin isimlerini yazan bir taraftar, rejim yanlısı İranlıların şikayeti üzerine Katarlı güvenlik görevlilerinin isimlerin silinmesini istediğini iddia etti. Başka bir kadın da üzerinde Mahsa Amini'nin fotoğrafı bulunan bir tişörtle stadyuma alınmadığını iddia etti.

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin "örtünme kurallarına uymadığı gerekçesiyle" ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesiyle başlayan rejim karşıtı protestolar, 3. ayında yaygın olarak devam ediyor.

SIRADAKİ HABER