Katarla basın toplantısında Çavuşoğlu'ndan sitem: Para için gelmedik

© AA
Katarla basın toplantısında Çavuşoğlu'ndan sitem: Para için gelmedik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret öncesinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Katarlı mevkidaşı Şeyh Muhammed Abdulrahman El Sani ile biraraya geldi. İki ülkenin Doha'da onlarca anlaşma imzalayacağı açıklanırken, ortak basın toplantısına 'ekonomi' damga vurdu.

Katarlı bakanın Türkiye ekonomisine dair yorumu üzerine Çavuşoğlu "Tamamen katılmadığımı söylemek isterim çünkü çok karamsar bir tablo çizdiniz" dedi; "Biz bugün Katar'a, herhangi spesifik olarak Türkiye'ye para göndermesi için değil, ilişkilerimizi her anlamda geliştirmek için geldik" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE'DEKİ EKONOMİK ZORLUKLARDAN ORTAYA ÇIKACAK FIRSATLAR...' 
Katarlı bakanın, toplantının soru cevap kısmında Reuters muhabirinden Türkiye ekonomisiyle ilgili gelen soruya yanıtı da dikkat çekti. El Sani, "Türkiye'deki ekonomik duruma ilişkin endişeleriniz hakkında -eğer böyle bir endişe varssa- bize biraz bilgi verir misiniz? Katar nasıl yardımcı olabilir" sorusuna yanıtında, "Türkiye'deki ekonomik durumu yakından izliyoruz" dedi.

Şeyh Muhammed, "Türk kardeşlerimizin alacakları önlemler bu krizin aşılmasını sağlayacak. Bizim Türkiye'yle olan ilişkilerimiz çok güçlüdür. Desteğimiz devam ediyor. Katar'ın Türkiye'deki yatırımları büyük ve bu yatırımların sonuçları olumludur. Ve biliyorsunuz ki, Katar'ın Türkiye'deki yatırımları eskiye dayalı ve yeni değildir, çok sağlam temellere dayalı. Bu kriz geçici bir krizdir ve inşallah aşılacak, böyle meydan okumalardan daha güçlü çıkarız" diye konuştu.

Reuters'ın aktardığına göre Katarlı bakanın 'Türkiye'nin yaşadığı ekonomik zorluklardan ortaya çıkacak fırsatları değerlendirmek istediklerini' söylemesi dikkat çekti. 

ÇAVUŞOĞLU: PARA İSTEMEK İÇİN GELMEDİK
Çavuşoğlu ise söz sırası kendisine geldiğine "Tamamen katılmadığımı söylemek isterim çünkü çok karamsar bir tablo çizdiniz" dedi. Dışişleri Bakanı, "Öyle bir tablo çizdiniz ki, Türkiye ekonomisi tamamen bitmiş tükenmiş gibi. Bu doğru değil, ekonomik göstergelere baktığınız zaman, Türkiye ekonomisinin büyümesi dünyada ilk sıralarda. Sadece OECD'de değil, dünyada ilk sıralarda. Ve uluslararası kuruşlar da bu büyüme oranlarını güncellediler" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin ekonomisinde düzelme görüleceğini söyleyerek, "Biz bugün Katar'a, herhangi spesifik olarak Türkiye'ye para göndermesi için değil, ilişkilerimizi her anlamda geliştirmek için geldik" dedi. Çavuşoğlu'nun sözlerinin devamı şöyle: "Diğer taraftan ihracata baktığımızda da keza öyle. Üretim kapasitesinin arttığını görüyoruz. Sizler de mutlaka görüyorsunuzdur. Burada sıkıntı ne? Kurdaki dalgalanma. Yani Türk lirasının dolar ve euro karşısında son zamanlarda yaşadığı değer kaybı. Bu bir realitedir. Böyle bir durum var. Diğer taraftan tabii enflasyon, faizler, bunların da hesaplaması. Bunu uzmanlarımız da Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çalışıyor. Kardeşim Muhammed'in de söylediği gibi bunlar geçici dalgalanmalardır. İstikrara kavuşturulacaktır. Bunun için de tedbirler alınıyor. Uzman arkadaşlarımız, ilgili arkadaşlarımız da çalışıyor. Önemli olan bu resmin tamamıdır. Buna da baktığımız zaman Türkiye ekonomisi geleceğe yönelik büyük ümitler veriyor. Daha doğrusu herkes için cazip hale geliyor. Birçok ülkenin Türkiye'ye yatırım yapmak istediğini sizler de görüyorsunuz. Sadece Merkez Bankası'na ya da borsaya para getirme değil, gerçek anlamda doğrudan yatırımdan bahsediyorum. Biz bugün Katar'a, herhangi spesifik olarak Türkiye'ye para göndermesi için değil, ilişkilerimizi her anlamda geliştirmek için geldik. Zaten, swap anlaşması da kendi aramızda var." 

'SUUDİ VELİAHT PRENSİN ZİYARETİ TESADÜF'
Öte yandan El Sani, bir soru üzerine, bugün beş günlük Körfez tutuna çıkan Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman'ın yapmayı planladığı Katar ziyareti ile Erdoğan'ın ziyaretinin zamanlamasının da bir 'tesadüf' olduğunu söyledi.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN AFGANİSTAN VURGUSU
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "Bölgede son zamanlarda ilişkilerin normalleşmesinde Katar'ın da katkısı var. Uluslararası toplumun, insani yardımları Afgan halkına ulaştırması gerekiyor. Katar ve Türkiye'nin duyarlılığının örnek olması gerekiyor" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2021, 12:01
SIRADAKİ HABER