Katolik Kilisesi lideri Papa Franceso'nun koronavirüs test sonuçları negatif çıktı

Soğuk algınlığı nedeniyle geçen hafta 3 etkinliği iptal edilen Katolik Kilisesi lideri Papa Franceso'nun koronavirüs test sonuçları negatif çıktı.

© REUTERS
Katolik Kilisesi lideri Papa Franceso'nun koronavirüs test sonuçları negatif çıktı

Katolik Kilisesi lideri Papa Franceso'nun geçen haftaki etkinlikleri, soğuk algınlığı nedeniyle iptal edilmişti. Etkinliklerinin iptal edilmesi Koronavirüs (Kovid-19) söylentilerinin yayılmasına sebep olan Papa'nın test sonuçları negatif çıktı. 

Papa, geçen hafta katıldığı Kül Çarşambası ayinde öksürürken kameralara yansımış, daha sonra da 3 etkinliğini soğuk algınlığı gerekçesiyle iptal etmişti. Hastalığıyla ilgili detay verilmediği için koronavirüs söylentileri yayılan Papa Francis'e yapılan testlerin negatif çıktığı belirtildi. İtalyan gazetesi Il Messaggero, Papa'nın koronavirüs taşımadığını duyurdu. Vatikan Basın Sözcüsü Matteo Bruni, konuyla ilgili henüz bir açıklama yapamadı.

ÇOK NADİR İPTAL EDİYOR

Avrupa'da yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) vakalarının hızla yayıldığı ve ölü sayısının sürekli arttığı İtalya'da, Vatikan yetkililerinden Katolik kilisesi lideri Papa Francis'e Koronavirüs bulaştığı iddialarına ilişkin, sadece soğuk algınlığı geçirdiğini açıkladı. 

Papa'nın bir hafta içinde katılacağı üçüncü etkinliği 'soğuk algınlığı' nedeniyle iptal edilmişti. Papa'nın İtalya'da hızla yayılan yeni tip Koronavirüs'e (Kovid-19) yakalandığı iddia edilmişti. 

Bir hayli yoğun programı olan Papa, iptal seçeneğine çok nadir başvuruyor. Çocukken geçirdiği bir enfeksiyon sebebiyle akciğerlerinden biri alınmış olan Papa’nın siyatiği olduğu biliniyor. Koronavirüsün en yaygın görüldüğü Avrupa ülkesi olan İtalya’da şu ana kadar 12 kişi hastalık nedeniyle yaşamını yitirdi, doğrulanmış vaka sayısı da 400’e yükseldi.  Roma’da üç koronavirüs vakası tespit edildi ancak tümünün iyileştiği belirtildi. 

SIRADAKİ HABER