Kaynaklar konuştu: Putin ile müttefikleri arasında anlaşmazlık var

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 24 Şubat'tan beri devam ederken, ABD medyasına konuşan bir yetkili Moskova'da gerilimin üst düzeyde olduğunu öne sürdü.

© Depo
Kaynaklar konuştu: Putin ile müttefikleri arasında anlaşmazlık var

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaş arabulucuların çabalarına rağmen bitmek bilmezken dikkat çekici bir iddiayı ABD medyası ortaya attı.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Newsweek, Rus istihbarat birimi FSB’nin Moskova’da olası bir gerilime hazırlandığını yazdı. Newsweek’e konuşan ve ismini açıklamayan bir kaynak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile müttefikleri paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigozhin ve Çeçen lider Ramzan Kadirov arasında tansiyonun yükseldiğini söyledi.


Çeçen lider Ramzan Kadirov.

“KAOS KAÇINILMAZ”

Son dönemde Moskova’da rüzgarın tersine döndüğünü söyleyen yetkili, “Kaos, iç savaş ve çöküş… bunların hepsi önümüzde ve bu kaçınılmaz” ifadesini kullandı.

FSB içindeki yazışmalara ulaşan Newsweek, Kremlin içinde anlaşmazlıkların olduğunu aktarırken, Prigozhin ve Kadirov’un Putin için siyasi bir tehdit olarak görüldüğü de belirtildi. Fakat ismini açıklamayan kaynak, “Rusya’da gücün bırakılmasına dair basit bir model yok” yorumunu yaparken, “Başta bir ayaklanma olabilir ve sadece kaos ve yağmalama olayları ortaya çıkabilir. Fakat güvenlik güçleri Prigozhin’in grubuna karşı zorda kalabilir. Böyle bir savaş kötü olur fakat genel olarak kaçınılabilir” dedi.


Wagner’ın kurucusu Prigozhin.

Öte yandan bir diğer senaryoda da Rusya’daki bazı bölgelerde bulunan asker ve güvenlik güçlerinin kaynaklar için karşı karşıya gelmesi olduğu belirtildi. Bu senaryoda ise, “Birçok Rus artık dönülmez noktaya gelindiğini düşünüyor. Bunlar ele geçirdikleri bölgelerin küçük çarları  olmak istiyor” ifadeleri yer aldı.

“HEM KONTROLÜ KAYBEDERİZ, HEM DE…”

Newsweek’e konuşan kaynak, “Prigozhin ve Kadirov zamanlarının geldiğini ve kendilerini ayırmaları gerektiğini biliyor. İkisi de savaşmayı bırakıp diyaloga başlamayı düşününce Putin’in kendilerine ihtiyacı kalmadığını biliyor” dedi.

Rus istihbarat birimlerinin Prigozhin ve Kadirov’dan provokasyon beklediğini de belirten yetkilinin paylaştığı yazışmalarda, “Eğer her şey Prigozhin’in planına uygun olursa, biz hem kontrolü hem de ülkeyi kaybedebiliriz” denildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2022, 08:49
SIRADAKİ HABER