Kayyum atamalarına Avrupa Parlamentosu’ndan bir tepki daha

AP İnsan Hakları Alt Komitesi Başkanı Maria Arena, HDP'li belediyelere dönük kayyım atamalarını kınadı.

© AFP
Kayyum atamalarına Avrupa Parlamentosu’ndan bir tepki daha

HDP’nin üç büyükşehir belediyesinde seçilmişlerin görevden alınıp yerlerine kayyım atanmasına yönelik tepkiler devam ediyor. 

Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komitesi Başkanı Maria Arena, HDP'li belediyelere dönük kayyım atamalarını kınadı. Arena "Terörizmle ilgili soruşturmalar gerekçesiyle meşru olarak seçilmiş Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının yerine başkalarının atanması rahatsızlık verici" dedi.

Arena'nın açıklaması şöyle:

"Türkiye'nin güneydoğusundaki HDP temsilcilerine yönelik son zamanlarda yapılan polis operasyonu nedeniyle endişeliyim. Terörizmle ilgili soruşturmalar gerekçesiyle meşru olarak seçilmiş Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının yerine başkalarının atanması rahatsızlık verici. Halk iradesini görmezden gelmek kabul edilemez. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ezici çoğunlukla seçilen Adnan Selçuk Mızraklı, Ahmet Türk ve Bedia Özgökçe Ertan ile tam dayanışma içerisinde olduğumu ifade ediyorum.

'Kürtlerin kendini temsil etmesine engel olunuyor' 

Avrupa Parlamentosu daha önce de bu bölgedeki belediye başkanları ve yardımcılarının görevlerinden alınması, tutuklanması ve yerlerine merkezi hükümetin kayyımlarının atanması ile ilgili kaygılarını defalarca dile getirmişti. Şimdi yine bu yeni kararın sonucunda, Türkiye nüfusunun büyük bir kısmı yerel düzeyde demokratik olarak temsil edilmemektedir. Bu gelişme, Türkiye'nin yerel demokratik yapısını daha da zayıflatmaya yönelik açık bir girişimdir. Doğrudan demokratik temsiliyet ilkesine tam bağlılık ve Kürtlerin kendilerini demokratik olarak ifade edebilmesine olanak sağlanması Türkiye'deki merkezi yönetim yetkililerinin ve Türk vatandaşlarının yararınadır." 

SIRADAKİ HABER