Kazakistan Cumhurbaşkanı sokağa çıkanlara uyarı yapmadan ateş açma emri verdi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev anaysal düzen sağlandığını ancak operasyonların devam edeceğini söyledi.

© TASS
Kazakistan Cumhurbaşkanı sokağa çıkanlara uyarı yapmadan ateş açma emri verdi

Kazakistan'da sosyoekonomik durum ve petrol ürünlerine yapılan zamlar nedeniyle 2 Ocak'ta başlayan ve tüm ülkeye yayılan protestoların ardından "anayasal düzenin genel olarak sağlandığı" açıklandı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev yaptığı açıklamada, "terörle mücadele operasyonu başlatıldığı, teröristlerin hala silah kullanmaya ve halkın mülklerine zarar vermeyi sürdürmesinden dolayı operasyonların militanların tamamen yok edilmesine kadar devam edeceği" ifadelerini kullandı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkedeki olaylarla ilgili yaptığı açıklamada Tokayev, uyarı yapmadan teröristlere ateş açma emri verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı, "Rusya lideri Putine'e asker gönderdiği için teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Kazakistan İçişleri Bakanlığı da olaylarda "26 silahlı suçlunun yaşamını yitirdiği, 18'inin yaralandığı ve 3 bin kadarının ise gözaltına alındığını" bildirdi. Bakanlık protestolara müdahale eden güvenlik güçlerinden ise 18 kayıp verildiği, 748 de yaralı olduğunu kaydetti.

RUSYA'NIN LİDERLİĞİNDEKİ KOLLEKTİF GÜVENLİK ANLAŞMASI ÖRGÜTÜ (KGAÖ) KAZAKİSTAN'DA

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkedeki mevcut durum nedeniyle üyesi oldukları Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ülke liderlerinden yardım istemişti.

KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar doğrultusunda Kazakistan'a asker gönderildi.

KGAÖ'nün 2 bin 500 kişi olacak barış güçleri arasında Rusya Hava İndirme Kuvvetlerinin askeri birimlerinin bulunduğu ve Kazakistan'a ulaştığı belirtilmişti. Bu birliklerin ülkede birkaç gün ya da hafta kalacağı açıklandı.

KGAÖ, 2002'de Bağımsız Devletler Topluluğu üye ülkeleri Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan tarafından hükümetler arası askeri ittifak olarak kurulmuş bir örgüt.

HALK ZENGİN YERALTI KAYNAKLARINA RAĞMEN FAKİRLEŞİYOR

Kazakistan'da benzeri görülmemiş protesto olaylarının patlak vermesine ise yeraltı kaynakları zengini ülkede akaryakıt ürünlerine sene başında zam yapılması temel rolü oynadı.

Göstericilerin 3 yıl önce cumhurbaşkanlığı görevinden istifa eden 81 yaşındaki Nursultan Nazarbayev karşıtı sloganlar attığı dikkat çekti. 19 milyon nüfusa sahip ülkede göstericiler Nazarbayev ailesi ve ittifak içinde olduğu kişileri ülkenin zengin kaynaklarını tekelleştirmekle ve refahın tüm nüfusa yayılmasını engellemekle suçluyor.

Olayların hızla ülkenin geneline yayılması sonrası OHAL ilan edildi; internet ve bankalar kapatıldı.

Tokayev, protestolardan sorumlu tutulan hükümetin istifasını kabul etti.

Hafta başında Nazarbayev'in yerini alan Tokayev 'olayların kaynağında yurt dışında eğitilmiş teröristler olduğunu' açıkladı.

Tutuklananların kimlik tespit çalışmalarının sürdüğünü belirten yönetim, bu kişilerin aşırılık yanlısı bir örgüte mensup olma ihtimallerinin araştırıldığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2022, 14:12
SIRADAKİ HABER