KHK'lı akademisyen AİHM'in ön elemesini geçti!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) görev yapacak yeni Türk yargıcın seçimi için belirlenen 3 hukukçu, elemeyi geçti. Elemeyi geçenler arasında Barış için Akademisyenler tarafından hazırlanan 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisinde imzası olan Prof. Necati Polat da var.

KHK'lı akademisyen AİHM'in ön elemesini geçti!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görev yapacak yeni 3 Türk yargıç ön elemeyi geçti. Elemeyi geçen üyeler arasında Barış için Akademisyenler tarafından hazırlanan ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisinde imzası olduğu için ihraç edilen Barış Akademisyeni Prof. Necati Polat, Barış Akademisyenleri’nin soruşturmasını yürüten, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Selami Kuran ve Prof. Dr. Esra Gül Dardağan Kibar bulunuyor.


 
Avrupa Konseyi uzmanlarından oluşan Danışma Paneli, yargıç Işıl Karakaş’ın, yerine Türkiye’nin Avrupa Konseyi’ne bildirdiği Prof. Dr. Kuran, Prof. Dr. Polat ve Prof. Dr Kibar’ın, AİHM Hâkimi olarak görev yapacak yeterliliğe ve niteliğe sahip olduklarını söyledi.

Ön elemeyi geçen adaylar önce mülakata çağrılacak. Seçim, 8-12 Ekim’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’nun Strazburg’taki sonbahar oturumunda yapılacak. Ankara’nın daha önceden gösterdiği adaylar, yetersizlikleri sebebiyle reddedilmişti.

İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYEN ELEMEYİ GEÇTİ

Adaylar arasında bulunan Prof. Polat,  ‘Barış için Akademisyenler’ inisiyatifinde Sur, Cizre ve Silopi’de sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar sırasında yaşanan insan hakları ihlallerine karşı hazırlanan ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza atmıştı. l (OHAL) kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararname (KHK) ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’ndeki görevine son verilmişti. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER