Kolombiya'da Ulusal Grev Komitesi, hükümet karşıtı protestoları askıya aldı

Kolombiya'da 28 Nisan'dan bu yana hükümet karşıtı gösteriler düzenleyen Ulusal Grev Komitesi, bir süre protestolara ara verdiğini duyurdu.

© REUTERS
Kolombiya'da Ulusal Grev Komitesi, hükümet karşıtı protestoları askıya aldı

Kolombiya Ulusal Grev Komitesi, ülkede 49 günü tamamlanan gösterilerle ilgili hükümetle anlaşmaya varamamasına rağmen, 20 Haziran'da yeniden durum değerlendirmesi yapmak üzere protestoları şimdilik askıya aldığını açıkladı.

Komite sözcüsü Francisco Maltes, düzenlediği basın toplantısında, Devlet Başkanı Ivan Duque hükümetine yönelik eylemlerine kaldıkları yerden devam edeceklerini vurgulayarak, "Geçici olarak eylemlerimizi durdurma kararı aldık. Bu, Kolombiya'da toplumsal seferberliğin durduğu anlamına gelmez. Çünkü buna neden olan kararlar hala yürürlükte" ifadelerini kullandı.

KOMİTENİN TALEPLERİ

Ülke geneli protestolarda yaklaşık 26 farklı sektörü temsil eden Komite, hükümetten Covid-19'a karşı ulusal toplu aşılama planının iyileştirilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmeler için sübvansiyonların desteklenmesinin yanı sıra etnik ve cinsel ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını istiyor.

Sputnik'in aktardığı habere göre Sağlık Bakanı Fernando Ruiz Gomez ise Twitter'dan yaptığı açıklamada yeni tip Coronavirus’e bağlı ölümlerin kalabalık toplantılar nedeniyle son dönemde arttığını söyleyerek, "Kolombiyalılar bu durumu tamamen önlemek zorundalar. Grev komitesi, ülkedeki epidemiyolojik şartların mevcut durumu daha fazla karşılayamadığını anlamalı" ifadelerini kullandı.

PROTESTOLARDA 58 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Kolombiya Ombudsman Ofisinin gösterilerle ilgili yayınladığı son rapora göre, şimdiye kadar eylemlerde 2'si polis 58 kişi hayatını kaybetmiş, 2 binden fazla kişi yaralanmıştı.

Merkezi Kolombiya'nın başkenti Bogota'da bulunan insan hakları örgütü Temblores ise 8 Haziran'daki açıklamasında, protestolarda polisin 45 kişinin ölümüne doğrudan dahil olduğunu bildirmişti.

Kolombiya'da 28 Nisan'da sendikalar, yerel topluluklar, öğrenci grupları ve çeşitli muhalif kesimlerin 'ulusal grev' çağrısıyla başlayan vergi reformu karşıtı gösteriler, başta sakin ve barışçıl geçerken, sonrasında onlarca kente yayılmış ve şiddet olayları yaşanmıştı.

Bunun üzerine Duque, 2 Mayıs'ta düzenlediği basın toplantısında, halktan daha fazla vergi toplanması amacıyla hazırlanan vergi reformu yasa tasarısını geri çekme kararı aldıklarını açıklamıştı.

SIRADAKİ HABER