Kolombiya'nın ilk solcu cumhurbaşkanı yemin etti: Yoksulluk ve şiddetle mücadele sözü verdi

Kolombiya’nın ilk solcu Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, görevine başlamak üzere yemin etti. Petro, yemininde ülkede hükûmet, uyuşturucu çeteleri ve isyancı gruplar arasında yıllardır süren kanlı çatışmaların sona ereceğine, barış geleceğine söz verdi.

© REUTERS
Kolombiya'nın ilk solcu cumhurbaşkanı yemin etti: Yoksulluk ve şiddetle mücadele sözü verdi

The Guardian’da yer alan habere göre, Kolombiya’nın M-19 gerilla grubunun eski bir üyesi olan Gustavo Petro, haziran ayındaki seçimlerde muhafazakâr partilerin önüne geçerek Kolombiya’nın ilk solcu Cumhurbaşkanı seçildi. 

Kolombiya’nın şiddetle ve yoksullukla mücadele için ikinci bir şansa sahip olduğunu söyleyen Petro, hükûmetinin uzun yıllardır süren eşitsizliklerle mücadele edecek ekonomi politikaları uygulayacağına söz verdi.

Ülke genelindeki silahlı gruplarla ateşkes görüşmeleri yapmaya hazır olduğunu söyleyen Petro, uyuşturucuyla mücadele için de söz verdi.

Petro, “Uyuşturucuyla mücadelenin başarısız olduğunu kabul edecek yeni bir uluslararası anlayışın zamanı gelmiştir.” Dedi.

Gustavo Petro kimdir?
Kolombiya'nın kuzeyindeki Cordoba yönetim bölgesine bağlı Cienaga de Oro kasabasında 19 Nisan 1960'da doğan Petro, Javeriana Üniversitesi'nde ekonomi, Louvain Katolik Üniversitesi'nde çevre ve nüfus gelişimi, Salamanca Üniversitesi'nde ise işletme yönetiminde uzmanlık eğitimi aldı.

Eski solcu militan Petro, henüz 17 yaşındayken, 1970'lerde kurulan "şehir gerillası hareketi" olarak bilinen 19 Nisan hareketine ya da daha bilinen adıyla M-19'a katıldı.

Özellikle 1980-1985 yılları arasında oldukça faal olan örgütün ülke içerisinde yaptığı kanlı eylemler nedeniyle Petro, bazı kesimlerce tehlikeli olarak yorumlanıyor.

Hükümetle 1990'da anlaşarak silah bırakan M-19’un eski üyelerinden olan Petro, ilk kez 1991'de Meclise girdi ve 2012-2015 arasında Bogota Belediye Başkanlığı yaptı.

Petro, 2006'da senatör olduğu Kolombiya'da, 2010 ve 2018'de girdiği cumhurbaşkanlığı seçimi yarışında başarılı olamadı.

SIRADAKİ HABER