Koronavirüs'te bugün ne oldu? | İran'ın dini lideri Hamaney'in danışmanı hayatını kaybetti

Dün Çekya, Ekvador ve Ermenistan'da ilk Kovid-19 vakaları tespit edildi.

© REUTERS
Koronavirüs'te bugün ne oldu? | İran'ın dini lideri Hamaney'in danışmanı hayatını kaybetti

Çin’de ortaya çıkarak dünyada 45’ten fazla ülkede görülen yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bini aştı. Dünya çapında 89 bin 71 kişinin virüsten etkilendiği biliniyor.

Geçen günlerde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Koronavirüs’le ilgili olarak risk seviyesini ‘yüksek’ten ‘çok yüksek’ seviyesine yükseltti. DSÖ, ülkeleri ilk vakalar görüldüğü zamana hazırlıklı olmaları konusunda uyarmıştı.

Çin'de dün virüs sebebiyle dün 42 kişi hayatını kaybetti. Son 24 saatte yaşanan ölümlerin tamamı salgının başladığı Hubey bölgesinde meydana geldi. Salgın sebebiyle Çin'de şu ana kadar ikisi Hong Kong özel idari bölgesinde olmak üzere 2 bin 914 kişi hayatını kaybetti.Ülkede şu ana kadar 80 bin 26 Kovid-19 virüsü tespit edildi.

Türkiye'nin sınır komşusu İran'da bugüne kadar virüs kaynaklı 54 ölüm yaşandı ve 978 vaka tespit edildi. Bin 694 vaka ile Avrupa'da en büyük Koronavirüs salgınını yaşayan İtalya'da 34 ölümlü vaka görüldü.

Dün Çekya, Ekvador ve Ermenistan'da ilk Kovid-19 vakaları tespit edildi. ABD, Avustralya ve Tayland'da ise ilk ölümlü vakalar yaşandı.

Bugün (2 Mart 2020) dünyada yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili yaşanan gelişmeler şöyle...

İran'da Hamaney'in danışmanı Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti

İran'ın dini lideri Ali Hamaney'e danışmanlık yapan konseyin üyelerinden biri yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle hayatını kaybetti.

Danışman Muhammed Mirmohammadi , İran'da Koronavirüs sebebiyle ölen ilk üst düzey devlet yetkilisi oldu.

İran'da Koronavirüs taşıdığı tespit edilen isimler arasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume Ebtekar ve hükûmet sözcüsü de bulunuyor.

Paris'te Louvre Müzesi kapatıldı
Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan ünlü Louvre Müzesi, ülkede artan Koronavirüs nedeniyle ziyaretçilere kapatıldı. 

ABD'de hayatını kaybedenlerin sayısı 2'ye yükseldi
ABD'nin Washington eyaletinde bir bakım evinde kalan yaşı ilerlemiş hastanın Koronavirüs kaynaklı sebeplerden hayatını kaybettiği duyuruldu. Bu, ABD'de yaşanan ikinci ölümlü vaka oldu.

Bu sırada ABD'nin en kalabalık ve turistik kentlerinden New York Şehri'ni bulunduran New York eyaletinde ilk Kovid-19 vakası tespit edildi.

Endonezya'da iki yeni vaka
Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo yaptığı açıklamada iki Endonezya vatandaşında yeni tip Koronavirüs respit edildiğini duyurdu. Widodo, hastaların başkent Jakarta'da hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

SIRADAKİ HABER