Kremlin'den Çavuşoğlu'nun 'İkinci S-400 alabiliriz' açıklamasına 'olumlu' yanıt

Kremlin Sözcüsü Peskov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "İkinci bir S-400 alabiliriz" açıklamasına yanıt verdi: Türkiye'yle askeri-teknik işbirliklerini genişletmek için gerekli olan teknik olanaklara sahibiz.

© REUTERS
Kremlin'den Çavuşoğlu'nun 'İkinci S-400 alabiliriz' açıklamasına 'olumlu' yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD ile gerilimin tırmandığı bir dönemde yaptığı “İkinci bir S-400 alabiliriz” açıklamasına Kremlin’den ‘olumlu’ yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Türkiye’yle askeri-teknik işbirliklerini genişletmek için gerekli olan teknik olanaklara sahip olduklarını söyledi.

Peskov, Çavuşoğlu’nun ‘ABD’nin Patriot hava savunma sistemleri satmaması halinde Türkiye’nin Rusya’dan ikinci bir S-400 hava savunma sistemi alabileceğine’ dair açıklaması ile ilgili soruya şu yanıtı verdi: “Askeri-teknik işbirliği Rusya’nın pek çok yabancı ülkeyle işbirliğinin çok önemli bir boyutu. Bu tip işbirliği, ilişkilerin gelişmesinde özel bir noktada olunduğunu gösteriyor. Bu Türkiye konusunda da geçerli” vurgusunu yaptı.

‘RUSYA İKİNCİ S-400 SEVK ETMEYE AÇIK’

Peskov, “Rusya buna (Türkiye’ye ikinci bir S-400 sistemi sevk etmeye) açık. Rusya bunun için gerekli olan teknolojik olanak ve becerilere sahip. Rusya elbette ki askeri-teknik işbirliğinin geliştirmesine yardımcı olacak olanakların arayışında. Bu tamamıyla normal bir süreç.”

ÇAVUŞOĞLU NE DEDİ?

Çavuşoğlu bugün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin S-400’den vazgeçmemesi ve ABD’nin buna yanıt olarak F-35 teslimatını durdurması senaryosuna yanıt vermişti: “F-35 ya da Rusya yapımı uçakları var. F-35 olmazsa ben yine ihtiyacım olan uçağı başka bir yerden almak durumundayım. Ta ki kendi uçağımı üretene kadar.” Çavuşoğlu, “ABD Patriot satmak istemezse yarın biz ikinci S-400’ü de alabiliriz, başka bir hava savunma sistemi de alabiliriz” ifadelerini de kullanmıştı. (Sputnik)

SIRADAKİ HABER