Kremlin: Türkiye'de gözaltındaki Rus gazetecilerin bırakılmasını umuyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, geçen hafta İstanbul'da gözaltına alınan iki Rus gazetecinin 'serbest bırakılmalarını' umduklarını söyledi. Peskov, "Diplomatlarımız Türk tarafı ile temas içinde. Diyalog yolu ile bu olayı çözebileceğimizi düşünüyoruz" dedi.

© TASS
Kremlin: Türkiye'de gözaltındaki Rus gazetecilerin bırakılmasını umuyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov geçen haftadan beri Türkiye’de gözaltında bulunan Rus gazetecilerin yakında serbest bırakılacaklarını umduklarını belirtti.

Sputnik'in aktardığına göre, Peskov İstanbul’da çekim yaptıklarını sırada polis tarafından gözaltına alınan iki Rus gazeteciye ilişkin soruya şu yanıtı verdi: "Diplomatlarımız Türk tarafı ile temas içinde. Diyalog yolu ile bu olayı çözebileceğimizi düşünüyoruz. Gazetecilerimizin en yakın zamanda serbest bırakılmalarını bekliyor ve umuyoruz.”

ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER
Rusya'daki bir haber kanalında çalışan bir Rus muhabir ve bir kameraman, İstanbul'da İnsansız Hava Aracı(İHA) AR-GE Merkezi'nin bulunduğu alanı izinsiz şekilde görüntüledikleri gerekçesiyle perşembe günü gözaltına alınmıştı. Bu kişilere yardım ettiği belirtilen bir Türk vatandaşı da gözaltındaydı. Bu üç kişinin, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde dört gün süren sorgunun ardından bugün Çağlayan Adliyesi'ne sevk edildikleri belirtildi. Sputnik, 

SIRADAKİ HABER