Kürtler Suriye’deki siyasi sürece dahil edilmeli

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika’da yaptığı görüşmelerde Kürtleri Suriye’deki siyasi sürece dahil etmenin yollarını görüştüğünü dile getirdi.

© REUTERS
Kürtler Suriye’deki siyasi sürece dahil edilmeli

Washington’ta ABD Başkanı Trump’la görüşmesinin ardından bir basın toplantısı gerçekleştirn Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Suriye’deki siyasi sürecini tartıştıklarını ve askeri müdahalelerin Suriye krizine çözüm olmadığını, çözümün genel bir siyasi süreç olarak ele alınması Suriye anayasa komisyonu aracılığıyla yapılması gerektiğini vurguladı.
 
Lavrov, ayrıca, Kürtlerin ve diğer Suriye bileşenlerinin hükümetle iletişim kurma yolunun haklarını garanti etmenin tek yolu olduğunu dile getirdi ve görüşmelerde Kürtlerin Suriye siyasi sürecine dahil olma yollarını tartıştıklarını söyledi.

Türkiye üzerine düşeni yerine getirmiyor
İdlib ilinin terörist güçlerden tamamen arındırılması ve Suriye topraklarının tamamının Suriye hükümetine iade edilmesi gerektiğini dile getiren Lavrov, Türkiye’yi de eleştirdi ve Türkiye’nin şu ana kadar savaşı sona erdirme konusunda üzerine düşenleri yerine getirmediğini ve liberal muhalefeti Nusra Cephesi’nden ayıramadığını söyledi.

Lavrov, Moskova ve Washington arasındaki mevcut ilişkilerin iki ülke ve genel olarak tüm dünyanın çıkarlarına uygun bir durumda olmadığını belirtti.

ABD’nin başkenti Washington’da mevkidaşı Mike Pompeo ile görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, “Bazı şeylerle ilgili farklı görüşlere sahibiz ve bir anda anahtar konularda uzlaşmaya varabileceğimizi düşünmek naifçe olur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 11:36
SIRADAKİ HABER