‘Kürtlere saygı gösterilmeli’

Suriye düğümünü çözmek için henüz ışık görülmezken, Kürtlere yönelik mesajlar geliyor. Rusya ve İran bakanları, ‘Kürtlerin bu bölgenin bir parçası

© IRNA
‘Kürtlere saygı gösterilmeli’

Suriye düğümünü çözmek için henüz ışık görülmezken, Kürtlere yönelik mesajlar geliyor. Rusya ve İran bakanları, ‘Kürtlerin bu bölgenin bir parçası’ olduğunu belirterek farklı kararlara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

New York’taki BM Genel Kurulu sırasında Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik planlarını, ‘Güvenli Bölge’ genişletme planlarını liderlerle paylaşacağını, onay almazsa kendiliğinden harekete geçeceğini açıklayan Türkiye’ye İran mesaj gönderdi. Moskova’da konuşan İran Dışişleri Bakanı Zarif, Kürtlerin Suriye’nin parçası olduğunu belirtirken Türkiye’den uluslararası hukuka saygı göstermesini istedi. Lavrov da, “Kürt meselesini ciddi bölgesel soruna dönüştürmeyecek kararlara ihtiyaç var” dedi.

‘Kürtlerin haklarına saygı gösterilmeli’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, 2 Ağustos’ta başkent Moskova’da bir araya geldi. Görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Lavrov ve Zarif toplantı ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin “Güvenli Bölge” yönündeki girişimlerine ilişkin konuşan Zarif, “Türkiye’nin sınırlarını koruma konusundaki endişelerini anlıyoruz ancak Suriye yönetimiyle işbirliği geliştirmek ve uluslararası hukuka saygı çerçevesinde hareket etmek, bu kaygının giderilmesinin en iyi yoludur” dedi. Zarif, Suriye’deki Kürt meselesi hakkında ise, “Kürt meselesinin ciddi bir sorun haline gelmesine izin veremeyiz. Kürtler bu bölgenin bir parçası ve Kürtlerin haklarına saygı gösterilmelidir” ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD için de, “ABD’nin Fırat’ın doğusundaki varlığı yasa dışı ve yıkıcıdır. ABD’nin varlığı, bölgede yaşayan farklı kabileler arasında tartışmalara yol açıyor ve Suriye’nin bütünlüğünü bozuyor” diye konuştu. Zarif, Rusya ve İran ordularının Hint Okyanusu’nda ortak tatbikat yapacağını da açıkladı. Zarif ayrıca “Basra Körfezi’nde güvenliğin desteklenmesine yönelik Rusya’nın planına benzer bir planımız var” dedi.

‘Güvenli Bölge’ açıklaması

Türkiye’nin Suriye’de ABD ile “Güvenli Bölge” kurma çalışmalarına ilişkin bir soruya Lavrov, “Burada (Suriye’de) birkaç kriteri vurgulayabilirim. Askeri çatışmanın azaltılmasına, halkın çektiği acının hafifletilmesine, insani yardım için gerekli şartların oluşturulmasına ve durumun siyasi çözüme kavuşturulmasına yardımcı olan her türlü anlaşmayı destekliyoruz” yanıtını verdi. “Güvenli Bölge” kurulması yönündeki çalışmaları da takip ettiklerini belirten Lavrov, “Türkiye’nin, sınırlarında güvenliğinin sağlanması konusundaki meşru çıkarlarını kabul ediyoruz. Kürt meselesini ciddi bölgesel soruna dönüştürmeyecek kararlara ihtiyaç var. ABD ile Türkiye arasında alınan kararlar bağlamında Fırat’ın doğusunda yaşayan Arapların çıkarlarına saygı duyulmasından yanayız. Suriye’nin egemenliğine ve bütünlüğüne saygı duyulmasını gerektiren kararları destekleyeceğiz” diye ifade etti.

Şera ve Tıl Rıfat’a saldırı

Bu arada Pazartesi günü Afrin’e bağlı bazı köylere yönelik top atışlarının ardından salı da Şera ilçesi ve Tıl Rıfat ilçe merkezi sabah saatlerinde bombalandı. ANHA’da yer alan habee göre Şera ilçesine bağlı Meranaz, Şewarxe, Biloniye köyleri ve Şewarxe kalesine yoğun şekilde top atışları düzenlendi. Tıl Rıfat ilçe merkezine de çok sayıda topun isabet ettiği ancak saldırının boyutlarına ilişkin net bir bilgiye ulaşılamadığı belirtildi.

SIRADAKİ HABER