Kuzey Kore'ye ayak basan ilk ABD Başkanı

Sınırda yapılan görüşmede ABD Başkanı Trump, sınırı geçerek, Kuzey Kore'ye adım atan ilk ABD başkanı oldu.

© REUTERS / KEVIN LAMARQUE
Kuzey Kore'ye ayak basan ilk ABD Başkanı

ABD Başkanı Trump, Güney Kore ziyareti sırasında Kuzey Kore sınırındaki silahsızlandırılmış bölgeye giderek Kim Jong-un'la görüştü. Trump sınırda yapılan görüşmede Kuzey Kore topraklarına adım attı.

Güney Kore'de temaslarını sürdüren ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore-Kuzey Kore sınırında yer alan 'silahsızlandırılmış bölgede' (DMZ) görüştü.

Sınırda yapılan görüşmede ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore sınırını geçti. Trump böylece Kuzey Kore'ye ayak basan ilk ABD Başkanı oldu.

Japonya'nın Osaka kentinde yapılan G-20 Zirvesi'nin ardından Güney Kore'ye geçen ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri ile görüşeceğini duyurmuştu.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Seul'de yaptığı görüşmelerin ardından basın mensuplarına konuşan Trump, ilgili yetkililer arasındaki son hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

'EL SIKIŞIP MERHABA DİYECEĞİZ'

Trump, Moon ile birlikte ‘silahsızlandırılmış bölgeye’ gideceklerini belirterek, "DMZ'ye gidiyoruz ve orada Kuzey Kore lideri Kim ile görüşeceğiz. Birbirimiz anlıyoruz. Yaptırımlar hala devrede, acelem yok" ifadelerini kullandı.

Görüşmenin amacına ilişkin bir soruya ise Trump, "Sadece el sıkışıp merhaba diyeceğiz çünkü Vietnam'dan bu yana birbirimizi görmedik" cevabını verdi.

G-20 Zirvesi kapsamında Japonya'da bulunan Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a görüşme teklifinde bulunmuş, Kuzey Kore ise Trump'ın teklifine ‘çok ilginç bir öneri’ yanıtını vermişti.

SIRADAKİ HABER