Lavrov: ABD, Fırat'ın doğusunda sözde devlet kurmayı amaçlıyor

Suriye'nin kuzeydoğusundaki durumun ABD'nin eylemleri sonucunda giderek zorlaştığını belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'yi bölerek Fırat'ın doğusunda sözde devlet kurmayı amaçladığını vurguladı.

© AFP
Lavrov: ABD, Fırat'ın doğusunda sözde devlet kurmayı amaçlıyor

Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ile Moskova'da bir araya gelen Lavrov, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Suriye'nin kuzeyindeki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD'nin Fırat'ın doğusunda sözde devlet kurmak istediğini ve bunun için halihazırda aktif olarak kaynak aktarıldığını söyleyen Lavrov, "Giderek daha aşikar olduğu üzere, ABD'nin amacı Suriye'yi bölerek Fırat'ın doğusunda sözde devlet kurmak. Müttefiklerini Suriye'nin bu bölgesinde altyapının geliştirilmesi için ödeme yapmaya zorlamak da dahil olmak üzere, bunun için halihazırda aktif şekilde kaynak aktarıyorlar. Aynı zamanda Washington, müttefiklerinin Suriye'nin geri kalan kısmında altyapının yeniden inşasına kaynak aktarmalarını yasaklıyor" dedi.

"ABD, terörle mücadele kisvesi altında ve bu mücadelede Kürt yapıları müttefik olarak seçerek, IŞİD karşıtı askeri eylemlere paralel olarak işleri Fırat'ın doğusunda sözde devlet kurma noktasına getirdi" diye devam eden Lavrov, Suriye'nin kuzeydoğusundaki durumun sözde devlet kurma amacı taşıyan ABD'nin eylemleri sonucunda giderek zorlaştığını kaydetti.

'SURİYE'DEKİ DURUM ABD'NİN KEYFİNE GÖRE BELİRLENMEMELİ'

Suriye'deki durumun bu ülkede yasalara aykırı şekilde varlık gösteren ABD'nin kaprisine göre belirlenmemesi gerektiğinin altını çizen Lavrov, ABD'nin çekilme planları hakkındaysa şunları söyledi: "Eğer tamamen çekilirlerse, elbette bunun mevcut durum üzerinde pozitif etkisi olacağından eminiz. Egemen bir ülkeye topraklarıyla ilgili bazı koşullar dikte etmeye ve egemen hükümetin toprakları üzerinde tam kontrol sağlamasını yasaklamaya çalışmak, mevcut ABD yönetimi için bile biraz fazla."

'TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAĞLAMA GÖREVİ ABD İÇİN BİR MANEVRAYMIŞ'

ABD'lilerin bu günlerde ana amaçlarının Suriye hükümetinin Fırat'ın doğusuna dönmesini engellemek olduğunu da anımsatan Lavrov, "ABD'li yetkililer, Suriye'den çekilirken bile, Kürtleri Suriye hükümeti ve Rusya'yla işbirliği yapmazlarsa destekleyeceklerini belirtiyor. Diğer bir deyişle, ABD de dahil tüm uluslararası toplumun altına imza attığı Suriye'nin yeniden inşası ve toprak bütünlüğünün sağlanması görevi, ABD'liler için dikkatleri başka yöne çekmek için yapılan bir manevraymış" diye ekledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 13:29
SIRADAKİ HABER