Lavrov: Hafter ayrılıkçı değil, bir taraf

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Hafter, ayrılıkçılığın simgesi değil. Berlin konferansı ve BM Güvenlik Konseyi dahil dünya toplumu tarafından tanınan çatışmanın bir tarafı" dedi.

© TASS
Lavrov: Hafter ayrılıkçı değil, bir taraf

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Libya’daki krize değindi.

Halife Hafter’in ve liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun, BM Güvenlik Konseyi tarafından Libya’daki çatışmanın tarafı olarak kabul edildiğini hatırlatan Lavrov, “Son Berlin konferansında da böyle olduğu doğrulandı. Ardından Güvenlik Konseyi de Berlin konferansının sonuçlarını memnuniyetle karşıladığını açıkladı, Serrac ve Hafter’i sorunları çözmeye, ateşkese ve bu ülkenin ekonomik yaşamıyla ilgili anlaşmalara ve politik sürece uymaya başlamaya çağırdı” diye konuştu.

Lavrov, “Hafter, ayrılıkçılığın simgesi değil. Berlin konferansı ve BM Güvenlik Konseyi dahil dünya toplumu tarafından tanınan çatışmanın bir tarafı. Bu çatışma, 2011 yılında NATO’nun gerçekleştirdiği tamamen yasa dışı kampanya sonucu Libya devletinin yıkılmasıyla başlamıştı” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Rusya ve Türkiye’nin İdlib konulu görüşmelere devam ettiğini ve anlaşmaları yerine getirme yollarını bulmaya çalıştığını, yeni görüşmenin önümüzdeki hafta yapılacağını belirten Lavrov, “Rusya ve Türkiye’nin uzmanlar, diplomatlar, askerler, güvenlik servisleri düzeyindeki temasları, İdlib anlaşmalarını yerine getirme yollarını bulma amacıyla devam ediyor. Yeni görüşme, önümüzdeki hafta yapılacak” dedi.

Lavrov, “Ancak anlaşmalar hiçbir şekilde terörist gruplara karşı tavizsiz mücadeleden vazgeçildiği anlamına gelmez” ifadesini kullandı.

“İDLİB’DE ESAD’IN ZAFERİ KAÇINILMAZ”

Öte yandan Suriye’nin İdlib bölgesindeki gelişmeleri de değerlendiren Lavrov, Esad rejimine ait ordunun İdlib’deki zaferinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

İdlib’de Esad’ın saldırılarına da atıfta bulunan Lavrov “Terörle mücadelede zafer kaçınılmaz” olduğunu söyledi.

Lavrov, ülkesinin Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olduğunu ancak bazı konularda Moskova ve Ankara arasında görüş ayrılığı yaşandığını ifade etti.

Rus bakan, “Türkiye ile iyi ilişkilerimiz var ancak her konuda aynı fikirde olduğumuz anlamına gelmez. Hiçbir ülke arasında bütün konularda tam bir görüş birliği olması imkansız” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER