Lavrov: Hafter uzlaşmaya uygun davranacak

Libya’daki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Hafter, bu uzlaşmaya uygun davranacağını belirtti " dedi.

© REUTERS
Lavrov: Hafter uzlaşmaya uygun davranacak

Sergey Lavrov, başkent Moskova’da düzenlenen yıllık basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Lavrov, "Suriye krizinde siyasi sürecin önemli bir aşamasındayız, gelişmeler kontrolümüz altında, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen gelecek hafta Moskova'yı ziyaret edecek" ifadelerini kullandı.

Lavrov, “Libya konusunda hatayı İtalya değil, Libya'yı bombalayarak NATO yaptı ve devlet mekanizmasını yok etti.

Libya’daki ateşkes tartışmaları hakkında da konuşan Lavrov, “Hafter, bu uzlaşmaya uygun davranacağını belirtti” dedi.

  1. LİBYA KONFERANSI 19 OCAK'TA

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 19 Ocak Pazar günü yapılacak Libya Konferansı için devlet ve hükümet başkanları seviyesinde davette bulunmuştu.

Konferansa Türkiye, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir'in yanı sıra BM, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katılacağı, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Halife Hafter'in de konferansa davet edildiği belirtilmişti.

Daha önce Libya konusunda yürütülen Berlin Süreci kapsamında çalışma düzeyinde 5 toplantı yapılmıştı.

LİBYA’DAKİ GELİŞMELER

Büyük petrol yataklarına sahip Kuzey Afrika ülkesi Libya'da, eski devlet başkanı Muammer Kaddafi’nin 2011 yılında iktidardan düşürülmesinden bu yana yönetim kaosu yaşanıyor.

Ülkenin doğusu ve güneyinde birçok bölgeyi kontrolü altında bulunduran General Halife Hafter, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından resmi hükümet olarak kabul edilen, Fayiz el Sarac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) karşı iktidar için silahlı mücadele veriyor.

Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yanı sıra Rusya tarafından da desteklenen General Hafter, geçen Nisan ayında başkent Trablus’a yönelik bir harekat başlatmıştı.

SIRADAKİ HABER