Lavrov: Türkiye'yle bir dizi görüşme yapılacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib konusunda Türkiye'yle yeni görüşmeler yapacaklarını söyledi. Lavrov, Suriye ordusunun İdlib'deki operasyonlarına yönelik eleştirilere şu yanıtı verdi: Rusya ve Türkiye liderleri arasında varılan anlaşmalarda kimse, teröristlerin harekete geçmesi durumunda karşı saldırı yapılmayacağı sözü vermedi. Bu nedenle burada beklenmedik bir şey yok.

Reuters
Lavrov: Türkiye'yle bir dizi görüşme yapılacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Türkiye’nin İdlib’le ilgili yeni bir dizi görüşme hazırlığında olduğunu söyledi. Lavrov, Ankara ile görüşmelerin İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinin işleyişiyle ilgili sorunları netliğe kavuşturmasını umduklarını ifade etti.

Lavrov, Ankara ile yapacakları görüşmelerde ‘İdlib’de teröristlerin hüküm süremeyeceği konusunda anlaşacaklarını’ umduklarını dile getirdi. Lavrov, “Hazırlandığımız yeni görüşmelerde söz konusu bölgenin gerçekten gerilimi azaltma bölgesi olmasını ve bu bölgede teröristlerin hüküm sürmemesini nasıl sağlayacağımız konusunda anlaşmaya varmayı umuyoruz” dedi. Lavrov, “Rusya ve Türkiye liderleri arasında varılan anlaşmalarda kimse, teröristlerin harekete geçmesi durumunda karşı saldırı yapılmayacağı konusunda söz vermedi. Bu nedenle burada beklenmedik bir şey yok. Sahada görev yapan Türk askerlerinin de bunu pekâlâ gördüğünden ve anladığından eminim” dedi.

Lavrov, “Teröristler Türkiye’nin gözlem noktalarının bulunduğu bölgelerden birçok kez bizim ve Suriye ordusunun mevzilerine, sivil noktalara saldırı gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı. Lavrov, Rus ve Türk askerleri, iki tarafın diplomatları ve güvenlik kuruluşları arasında gerçekleştirilen temasların olumlu sonuç vermesini umduğunu da ekledi. (Kaynak: Sputnik)

SIRADAKİ HABER