Lavrov’dan Suriye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova ve Washington arasında terörle mücadele diyaloğunun yeniden başladığını ve iki başkentin Suriye, Afganistan ve Kore Yarımadası'na ilişkin temaslarda bulunduğunu söyledi.

© REUTERS
Lavrov’dan Suriye açıklaması

Harici ve Savunma Politikaları Konseyi'nin 27’nci toplantısında konuşan Lavrov, "Hem bizim hem de Washington'un çıkarlarına uygun olan bölgelerde ABD'lilerle çalışıyoruz. Ordularımız arasında terörle mücadele diyaloğu, uzun bir aradan sonra yeniden kuruldu. Suriye'deki çatışmaları önleme mekanizması aktif, verimli ve sonuç verici şekilde işlev gösteriyor, Suriye'de çözüme yönelik siyasi konular hakkında da diyalog kuruldu" ifadelerini kullandı.

ABD'nin aldığı inisiyatifle Afganistan ve Kore Yarımadası'yla ilgili temaslar olduğunu anlatan Lavrov, uzayda da işbirliği yürütüldüğünü belirtti.

Lavrov, iki ülke arasındaki diyaloğun daha da gelişeceğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

“ABD'NİN LATİN AMERİKA POLİTİKASI KABUL EDİLEMEZ”

Bu arada Lavrov, ABD'nin bazı Latin Amerika ülkelerine yönelik politik çizgisinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

"ABD, egemen ülkelerin iç işlerine açık şekilde müdahale ediyor. Venezüella'dan herkesin haberi var, iktidarı değiştirmek için uygulanan 'yıldırım harekâtı' başarısız oldu ancak ABD'liler meşru devlet başkanını koltuktan indirme hedefinden vazgeçmedi" diyen Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun kısa süre önceki bir röportajda yaptığı “askeri müdahalenin ihtimal dışı olmadığı” açıklamasının bunu doğrudan kanıtladığını belirtti.

ABD'nin sıradaki ülkelerin Küba ve Nikaragua olduğuna dair tehditler savurduğunu söyleyen Lavrov, "Washington, bu tutumuyla sadece Latin Amerika'yı değil, dünyanın birçok ülkesini karşısına aldığını sanırım anlamıyor. Bu tutumun kabul edilemez olduğunu düşünüyorum" diye ekledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2019, 18:40
SIRADAKİ HABER