Lübnan'da prostestocuların talebi kabul edildi: Milletvekili maaşları yarıya inecek

Lübnan'da 17 Ekim'den beri devam eden gösteriler,

© AFP
Lübnan'da prostestocuların talebi kabul edildi: Milletvekili maaşları yarıya inecek

Lübnan'da 17 Ekim'den beri devam eden gösteriler, hükümette yeni reform tasarısı olarak karşılık buldu. Lübnan Başbakanı Saad Hariri, bakanların ve vekillerin maaşlarının yarıya indirileceğini açıklarken, protestoların 'ülkedeki mezhepsel bariyeri yıktığını' söyledi.

 Lübnan Başbakanı Saad Hariri, ülkesinde günler süren protestoların ardından bugün yaptığı açıklamada, “Parlamento isterse erken seçime gideceğiz” dedi. Reuters ajansının aktardığına göre tüm etnik gruplar ve mezheplerden katılımcıların olduğu protestoların ülkedeki mezhepsel bariyerleri yıktığını belirten Hariri, bu sayede Lübnan ulusal kimliğinin yeniden canlandığını söyledi. Vergi artışına yönelik eleştiriler sonucu bu değişiklikten vazgeçtiklerini açıklayan Hariri, “2020 bütçesinde yeni vergiler olmayacak. Bütçe açığı bankaların kârlarından alınacak yeni vergilerle kapatılacak” dedi.

Hariri tasarruf önlemlerinden bazılarını şöyle açıkladı:

Bakanların ve vekillerin maaşları yarı yarıya azaltılacak.
İletişim Bakanlığı ve bazı kamu kurumları kapatılacak.
Devletten çalınan paralar geri alınacak.

Başbakan Hariri, bu adımları insanların protestolarına veya öfkelerini yansıtmasına son vermeleri için hazırlamadıklarını da vurgulayarak “Protestolara son verip vermemek sizin alacağınız bir karar” dedi. Hariri ülkedeki elektrik üretim tesislerine dair lisans süreçlerinin de hızlandırılacağını söyledi. Protestoculara seslenen Hariri, “Kimsenin sizi tehdit etmesine veya korkutmasına izin vermeyeceğim” dedi.

İLETİŞİM VERGİLERİYLE BAŞLADI

Lübnan’da 17 Ekim’de Whatsapp ve benzeri platformlar aracılığıyla internet üzerinden telefon görüşmelerine vergi getirilmesi planına karşı sokağa çıkan halk, hükümetin bu planı iptal etmesine rağmen hâlâ eylemlere devam ediyor. Hafta sonu hükümetin vergilerin artırılmasını öngören yasa tasarısını protesto eden kişilerin sayısı Reuters haber ajansının haberine göre 1 milyon 200 bini buldu. Koalisyon ortaklarından Lübnan Kuvvetleri Partisi hükümetten çekildi, dört bakanı istifa etti. Lübnan ordusu ise halkın taleplerinin yanında olduğunu belirten bir bildiri yayımladı. (Kaynak: BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER