Macaristan Başbakanı Orban, ABD'de: Hristiyan milliyetçiler olarak güçlerimizi birleştirmeliyiz

Macaristan’ın otoriter Başbakan’ı Viktor Orban, ABD ve Avrupa’daki Hristiyan milliyetçileri “güçlerini birleştirmeye” çağırdı.

© REUTERS
Macaristan Başbakanı Orban, ABD'de: Hristiyan milliyetçiler olarak güçlerimizi birleştirmeliyiz

The Guardian’da yer alan habere göre, ABD’nin Texas eyaletinde Muhafazakâr Siyasi Eylem Konferansı (CPAC) toplantısında katılan Macaristan Başbakanı Orban , bir gün önce eski ABD Başkanı Donald Trump’la görüştü.

Orban daha sonra CPAC’ın açılış gününde bir konuşma yaptı.

Macaristan lideri konuşmasında Batı medeniyetinin “ilericiler tarafından abluka altında olduğunu” savunarak mücadele çağrısında bulundu. Orban, yasa dışı göç, eşcinsel evlilik, ‘sol medya’, George Soros gibi gündemleri hedef aldı.

Orban şöyle devam et: “İlerici liberaller benim burada olmamı istemedi çünkü size ne söyleyeceğimi biliyorlardı. Çünkü bugün burada, sizlere güçlere birleştirmemiz gerektiğini söylemeye geldim, çünkü biz Macaristan olarak siyasi savaş alanında özgürlük düşmanlarını yenmeyi biliyoruz” 

Muhafazakârların Siyasi Eylem Konferansı (CPAC) adı verilen bu toplantıya genellikle Birleşik Amerika’dan siyasetçiler ve düşünce insanları katılıyor. İşte Viktor Orban, Donald Trump ile birlikte bu toplantının açılış konuşmasını yapan ilk Avrupalı siyasetçi oldu. Konferansa genellikle yabancı ülkelerden liderler katılmıyor. Bu yüzden Orban’ın toplantıya açılış konuşmasını yapmak üzere katılması önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.

SIRADAKİ HABER