Macron’dan Bağoz açıklaması: Saygımı ifade ediyorum

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Demokratik Suriye Güçleri (DSG), DAİŞ’in son kalesinin düştüğünü duyurdu. Ortaklarımıza ve Fransa’nın da parçası olduğu uluslararası koalisyonun ordularına saygımı ifade ediyorum” dedi.

© REUTERS
Macron’dan Bağoz açıklaması: Saygımı ifade ediyorum

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter’da DSG’nin, Bağoz’da zafer kazandıklarını ve DAİŞ’in Suriye’de askeri olarak son bulduğunu duyurmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Macron, “Güvenliğimiz için, kararlı bir şekilde teröristlerle mücadele ettiler” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı devamla şu ifadeleri kullandı:

“DAİŞ’in kurbanlarını da unutmuyoruz. Bugün aşılan eşik devasadır: Ülkemiz için büyük bir tehlike bertaraf edildi. Ama tehdit devam ediyor ve teröristlere karşı mücadele devam etmeli.”

Bağoz'da DAİŞ'e karşı düzenlediği operasyonun 41'inci gününde zafer ilan DSG’nin Basın Sözcüsü Mustafa Bali, örgütün Suriye’deki varlığına son verildiğini açıkladı.

ABD’DEN DAİŞ AÇIKLAMASI

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, dün yaptığı açıklamada Suriye'de artık DAİŞ'in elinde hiç toprak parçası kalmadığını bildirdi.

Elindeki Suriye haritasını basın mensuplarına gösteren Sanders, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın uçakta Trump'ı bilgilendirdiğini ve buna göre, Suriye'de artık DAİŞ'in elinde hiç toprak parçası kalmadığını açıkladı.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump da, başkanlığı döneminde DAİŞ’in bittiğini söyledi.

ABD yönetimi daha önce birkaç kez DAİŞ'in yenildiğini açıklamış ve son kalan küçük bir toprak parçasının geri alınmak üzere olduğunu ifade etmişti.

BAĞOZ OPERASYONU

2018 Eylül ayından beri Bağoz'u kuşatma altında tutan DSG, sivillerin çoğunluğunun tahliye edilmesinin ardından bölgeye kapsamlı bir harekat başlatmıştı. Ancak hem sivillerin hem de DAİŞ üyelerinin sayısı tahminlerin üzerinde çıktığı için zaman zaman operasyonlara ara veriliyordu.

Son aylarda DAİŞ'in kontrol ettiği bölgelerden on binlerce insan tahliye edilirken, binlerce DAİŞ’li de DSG’ye teslim oldu.

Bağoz'a yönelik son operasyon 9 Şubat'ta başlatılmıştı.

SIRADAKİ HABER