Macron’dan İdlib mesajı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "İdlib'de yaşananlarla ilgili Rusya ile aynı fikirde değiliz. Bu kabul edilemez" açıklamasında bulundu.

© REUTERS
Macron’dan İdlib mesajı

Macron, Almanya'da devam eden 56'ncı Münih Güvenlik Konferansı'nda konuştu.

Rusya ile ilişkilere değinen Macron, "İdlib'de yaşananlarla ilgili Rusya ile aynı fikirde değiliz. Bu kabul edilemez" dedi.

Macron, Rusya'nın son yıllarda askeri alanda güçlendiğine dikkat çekerek, "Ne Rusya yanlısı ne Rusya karşıtıyım. Ben Avrupa yanlısıyım" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Macron, Rusya'nın siber saldırılar veya sosyal medyada yapılan manipülasyon yoluyla Batılı demokrasileri istikrarsızlaştırmaya devam edeceğine işaret etti.

Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile müzakerelerin başlaması konusunda Fransa'nın veto etmediğini belirten Macron, birçok ülkenin müzakerelerin başlamasına karşı çıktığını dile getirdi.

Macron, Avrupa'nın savunma alanında güçlenmesi gerektiğini ancak bunu yaparken NATO'ya da ihtiyaç duyduklarının altını çizdi.

"Türkiye ve Rusya, bizim değerlerimizi paylaşmayan bölgesel güçler ve bize komşular" diyen Macron, Avrupa'nın gelecek yıllarda daha demokratik olacağını söyledi.

Macron, 5G, yapay zeka ve birçok konuda Avrupa'nın hızlı çözüm üretmesinin ve Avrupa'da göç sorununa çözüm bulunmasının önemine işaret etti.

Çin'in geleceğine yoğun yatırımlar yaptığını ve bunu küçümsememek gerektiğini belirten Macron, "Avrupa'da finans krizine ilişkin Güney ile Batı ve göç kriziyle ilgili Doğu ile Batı arasında bir bölünme yaşandı" dedi.

AB'de bir ülkenin bir başka ülke üzerinde hegemonya kurmadığını belirten Macron, "Şansölye Merkel'i yönetmek istemiyor, Merkel tarafından da yönetilmek istemiyorum. Çünkü bu Avrupa'ya aykırı olur. Fransa ve Almanya, Avrupa'da dinamik oluşturmak için yeterli değil ama bu iki ülke, beraber hareket etmezse her şeyin durması için yeter" yorumunu yaptı.

SIRADAKİ HABER