'Master'da hile İspanya'da bakan götürdü

Master diplomasının sahte olduğu iddialarının ardından İspanya Sağlık Bakanı istifa etti. Kral Juan Carlos Üniversitesi 'mastergate' skandalıyla anılıyor.

© AFP
'Master'da hile İspanya'da bakan götürdü

 İspanya Sağlık Bakanı Carmen Monton, yüksek lisans diplomasının sahte olduğuna dair iddialar yüzünden istifa etti. İspanya basını, Kral Juan Carlos Üniversitesi’nde toplumsal cinsiyet çalışmaları alanında master derecesi almış olan genç bakanın notlarında ‘manipülasyon yaptığını’ ve tez çalışmasında da ‘intihal yaptığını’ ileri sürdü.

Söz konusu iddiaları reddeden Bakan Morton, bu konuda “şeffaf ve dürüst” olduğunu ve “herhangi bir usulsüzlük yapmadığını” kaydetti. Kral Juan Carlos Üniversitesi ise, Bakan Morton’un notlarının manipüle edilmesi konusunda sorumlulukları belirlemek için soruşturma başlattığını açıkladı.

KADIN BAKAN SAYISI 10’A DÜŞTÜ

Böylece yaklaşık 4 ay önce kurulan Pedro Sanchez’in sosyalist hükümetinde ikinci kez bir bakan istifa etmiş oldu. Geçtiğimiz haziran ayında, Kültür ve Spor Bakanı Maxim Huerta da 2006 ve 2008 yılları arasında 220 bin euroluk vergi kaçakçılığı yaptığı iddiaları gündeme geldikten sonra istifa ettiğini açıklamıştı. Sanchez, kendi dahil 17 kişiden oluşan kabinesinde İspanya tarihinde bir ilk olacak şekilde 11 kadın bakana yer vermişti. Monton’un istifasıyla kadın bakan sayısı 10’a düşmüş oldu.

ÜNİVERSİTE ‘MASTERGATE’ SKANDALIYLA ANILIYOR

Ülkede daha önce de bazı ünlü isimlerin aldığı diplomalarda tahrifat yaptığı belirlenen üniversite, ‘mastergate’ skandallarının merkezi olarak görülüyor. Kısa süre önce Madrid Bölge Başkanı Cristina Cifuentes de kamu hukuku alanında aldığı master derecesini haksız bir şekilde elde ettiği iddiaları sonrası istifa etmiş ve üniversiteye ilişkin mezuniyet derecesini öz geçmişinden çıkarmıştı. Tartışmanın odağındaki üniversitedeki skandalların aynı üniversiteden derece alan Halk Partisi’nin yeni başkanı Pablo Casado’yu etkileyip etkilemeyeceği ise bilinmiyor. (Kaynak: Euronews)

SIRADAKİ HABER