May açıkladı: 29 Mart'ta ayrılıyoruz

İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin 29 Mart 2019'da AB'den kesin olarak ayrılacağını duyurdu.

© REUTERS
May açıkladı: 29 Mart'ta ayrılıyoruz

Bir milletvekilinin Brexit tarihi ile ilgili sorusunu yanıtlayan İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere'nin 29 Mart 2019'da AB'den kesin olarak ayrılacağını açıkladı.

İngiltere, üyelerin AB'den ayrılma sürecini düzenleyen Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesine göre birlikten 29 Mart 2019'da ayrılmış olacak.

Bunun AB ile bir anlaşmaya varılarak mı yoksa herhangi bir anlaşma olmaksızın mı yapılacağı ise belirsiz olduğu biliniyor.

Brexit'in ertelenmesi, bu konuda yeniden bir referanduma gidilmesi ve hatta bütünüyle iptali gibi seçenekler de masada bulunduğu belirtiliyor.

İngiltere ile AB kasımda, bir Brexit anlaşması metni ile tarafların Brexit sonrası ilişkilerine dair bir siyasi deklarasyon üzerinde anlaştı ancak her iki metnin de İngiliz parlamentosunda oylanması, milletvekillerinin muhalefeti nedeniyle ertelenmişti.

Anlaşmadaki, "tedbir maddesi" ülkede hiçbir kesimi memnun etmezken, Başbakan Theresa May'in bu maddeye zaman tahdidi veya tek yanlı çekilme mekanizması ilave ettirme girişimleri de sonuçsuz kaldı.

SIRADAKİ HABER