McGurk: Türkiye Suriye’de ABD’nin yerini alamaz

ABD Başkanı’nın eski DAİŞ’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, katıldığı bir televizyon programında, “Türkiye veya herhangi bir başka koalisyon ortağımızın Suriye'ye gelip bizim yerimizi almasını bekleyemeyiz” dedi.

Reuters
McGurk: Türkiye Suriye’de ABD’nin yerini alamaz

DAİŞ’in yenilip yenilmediği sorusuna yanıt veren McGurk, “DAİŞ henüz yenilmedi” diyerek, geçtiğimiz günlerde Minbic’de yaşanan patlamada yaşamını yitiren ABD’li askerlerin ailelerine baş sağlığı diledi.

3 bine yakın ABD askerinin çekilmesiyle oluşacak boşluğa ve bu askerlerin nasıl çekileceğine ilişkin bir planın var olmadığına dikkat çeken McGurk, Donald Trump’ın yıllarca süren ABD politikasını tersine çevirdiğini vurguladı.

“DAİŞ tamamen yenilinceye kadar Suriye’de kalacağımız söylüyorduk” diyen McGurk, “Şu ana değin yaptığımız değerlendirmeler ve politikamız geri çevrildi” şeklinde konuştu.

Trump’ın gerçekleri kabul etmesi gerektiğini sözlerine ekleyen McGurk, “Savaş bölgesinden bir anda çekilmek, en zor manevralardan biridir” dedi.

Bir süredir Türkiye'nin ABD için güvenilir bir partner olmadığını dile getiren McGurk en son Washington Post için kaleme aldığı bir yazıda benzer ifadeler kullanmış ve Ankara'nın tepkisini çekmişti.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumartesi günü yaptığı açıklamada McGurk'e seslenerek analizlerinin hatalı olduğunu ve Türkiye'ye karşı yöneltilen suçlamaların PKK propagandasının tekrarı olduğunu söylemişti.

McGurk Trump'ın bölgeden çekilme kararı vermesinin ardından özel temsilcilik görevinden istifa etmişti.

SIRADAKİ HABER