Meksika Devlet Başkanı makam araçlarını sattı

Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador, üst düzey siyasilerin makam araçlarının satıldığını açıkladı. Elde edilen gelir sosyal fonlarda kullanılacak.

© REUTERS
Meksika Devlet Başkanı makam araçlarını sattı

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, kendi yönetiminden önceki üst düzey siyasilere ait olan lüks ve zırhlı araçlarını açık arttırma yoluyla sattıklarını duyurdu. Toplam 218 aracın 196’sının şimdiye dek satıldığını belirten Lopez Obrador, bu işlemden devletin kasasına yaklaşık olarak 3.25 milyon dolar girdiğini söyledi.
 
Meksika Devlet Başkanı elde edilen gelirin sosyal fonlarda kullanılacağını söyledi. Ülke genelinde büyük bir sorun olan güvenlik açığı sürerken zırhlı kurşun geçirmez 22 aracın satılmaması ise dikkat çekti.

13 yıl başkent Mexico City’nin belediye başkanlığını yapan Obrador, Başkanlık Sarayı’nda oturmuyor, ticari uçakla seyahat ediyor ve makam aracı olarak Volkswagen Jetta kullanıyor. Obrador, geçtiğimiz Temmuz ayındaki seçimde ‘yolsuzluğu bitireceği’ sözünü vererek göreve gelmiş ve ilk icraatı eski devlet başkanının lüks uçağını satışa çıkarmak olmuştu.  Başkan ayrıca yıllık maaşını da 60 bin dolara çekmişti.

Meksika’da bir önceki devlet başkanı Enrique Pena Nieto’nun adı yolsuzluk skandallarına karışmıştı. (Kaynak: euronews)

SIRADAKİ HABER