Merkel, ırkçı saldırıda ölenleri andı: Nefrete karşı duracağız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 19 Şubat 2020'de Hanau kentinde düzenlenen ırkçı saldırıda ölen dokuz kişiyi andı. "Bu ülkede yaşayan bizler hep birlikte ırkçılığa ve nefrete karşı duracağız" diyen Merkel, aşırı sağcılığın kökünü kazımak için hükümetin elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi.

© DPA
Merkel, ırkçı saldırıda ölenleri andı: Nefrete karşı duracağız

 Almanya Başbakanı Angela Merkel, 19 Şubat 2020'de Hanau kentinde meydana gelen ırkçı saldırıda vefat edenleri anmak amacıyla görüntülü bir mesaj yayınladı. Merkel, ırkçı nefretten kaynaklanan bu korkunç saldırıda ölenleri andığını belirterek, "Irkçılık bir zehirdir, nefret bir zehirdir" dedi. Merkel, ırkçı saldırının Alman toplumunda barış içinde bir arada yaşama ve uyum için dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Irkçı saldırıda ölenlerin isimlerini tek tek anan Merkel, aşırı sağcı katilin bu insanları tanımadığını sadece görünüşlerinden ve göçmen olmalarından nefret ettiğini söyledi. Hanau'da geçtiğimiz yıl yapılan anma etkinliğini ve aileler ile yaptığı görüşmeleri hiç unutmayacağını kaydeden Merkel, "Bu ülkede yaşayan bizler hep birlikte ırkçılığa ve nefrete karşı duracağız" ifadelerini kullandı.

Merkel, Hanau'daki cinayetlerin, Halle'deki sinagoga yapılan saldırı ve Kassel Valisi Walter Lübcke'nin öldürülmesi gibi ırkçı şiddet eylemlerinin aşırı sağcılığın neler yapabileceğini korkunç şekilde gösterdiğini belirterek, hükümetin bu yıkıcı ideolojinin kökünü kazımak için elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi.

Almanya'nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020 gecesi iki kafeye düzenlenen ırkçı terör saldırısında, aralarında dört Türkiye vatandaşının da bulunduğu dokuz kişi ölmüştü. Saldırıyı gerçekleştiren 43 yaşındaki Tobias Rathjen ve 72 yaşındaki annesi evinde ölü bulunmuştu. (AA)

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2021, 13:28
SIRADAKİ HABER