Merkel ve Macron'dan Putin'e, İdlib çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, telefonda görüştükleri Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin'e, İdlib'de çatışmaların derhal son bulması çağrısında bulundu.

© AP
Merkel ve Macron'dan Putin'e, İdlib çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin'le görüşerek Suriye'de devam eden soruna çözüm bulmak istedikleri duyuruldu.

Berlin'den yapılan açıklamada, iki liderin Suriye'de politik bir çözüm bulunması için taraflarla diyalog kurmak istedikleri kaydedildi.

Almanya'dan yapılan açıklamaya göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rus mevkidaşları Vladimir Putin ile telefonda görüştü. İki lider, İdlib'de yaşanan insani felaket nedeniyle Putin'e endişelerini bildirdi. Açıklamada ayrıca Fransız ve Alman liderlerin Suriye'de devam eden krize çözüm bulmak için Erdoğan ve Putin'le bir araya gelmek istediklerini vurguladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetimine karşı mücadele veren muhalifler İdlib'in güneyinde kaybedilen yerleşimleri geri almak için perşembe günü operasyon başlattı. Rusya ise hava kuvvetlerine bağlı Su-24 savaş uçaklarıyla vurulan muhaliflerin saldırısının püskürtüldüğünü öne sürdü.

SIRADAKİ HABER