Merkel’den koronavirüs uyarısı

Angela Merkel, Almanya'da yeni tip coronavirüs (Covid-19) vaka sayılarında görülen artış nedeniyle vatandaşları uyararak, “Bir pandeminin ortasındayız” dedi.

© DPA
Merkel’den koronavirüs uyarısı

Kuzey Ren-Vestfalya eyalet hükümetinin bakanlar kurulu toplantısına katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, burada yaptığı konuşmada, “Kurallara uymalı ve kurallar hakkında bilgilenmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Merkel, maske zorunluluğu ve sosyal mesafe kurallarına uyulup uyulmadığının daha iyi denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Ekonomik hayatın güvenceye alınması, işyerlerinin, okul ve kreşlerin açık tutulmasının öncelik taşıdığını belirten Merkel, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki okullarda maske zorunluluğu getirilmesini de destekledi.

"BÖYLE DEVAM EDEMEZ"

"Bir pandeminin ortasındayız. Virüs burada" diyen Merkel, hareketliliğin ve temasın artmasıyla son 3 haftada vaka sayısının iki katına çıktığını söyleyerek, “Bu böyle devam etmemesi ve bastırmamız gereken bir gelişme” diye konuştu.

Almanya Başbakanı, riskli bölgelere giden tatilcilerin ve "düşüncesizce" yapılan özel kutlamaların vaka sayısının artmasına neden olduğunu söyleyerek, virüsün yayılmasını önlemede karantina kurallarının önemli olduğunu belirtti.

Angela Merkel dönüş sonrasında karantinaya girmenin "tercih değil mecburiyet" olduğunu söyledi. (Kaynak: DW)

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020, 20:02
SIRADAKİ HABER