Miçotakis: Erdoğan'ın 'Kürtler arası Sünni güvenli bölgesi'ne onay çok zor

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye'nin kuzeyine başka yerlerden mültecileri yerleştirme planına karşı çıktı

© REUTERS
Miçotakis: Erdoğan'ın 'Kürtler arası Sünni güvenli bölgesi'ne onay çok zor

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye'nin kuzeyine başka yerlerden mültecileri yerleştirme planına karşı çıktı. Yunan lider, "Erdoğan, Türkiye'nin Kürtleri ile Suriye Kürtleri arasında Sünnilerin yaşayacağı bir güvenli bölge istiyor. ABD'nin veya Avrupa'nın bu öneriyi kabul etmesi son derece düşük bir ihtimal" dedi.

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriyeli mülteciler konusunda son günlerde yaptığı açıklamalara Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’ten tepki geldi. Miçotakis Erdoğan’ın “Kapıları açarız” açıklamasını eleştirirken, Suriye’nin kuzeyinde ABD’yle kurulması planlanan güvenli bölgeye Suriye’nin başka yerlerinden mültecileri yerleştirme planına da tepki gösterdi.

Amerikan gazetesi Washington Post’a konuşan Miçotakis, “Erdoğan’ın, Türkiye’ye yerleşen milyonlarca Suriyeli sığınmacıyı göndereceği bir ‘güvenli bölge’ yaratma planı hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

‘SÜNNİLERİN YAŞAYACAĞI BİR TAMPON İSTİYOR’

“Erdoğan, Türkiye’nin Kürtleri ile Suriye Kürtleri arasında bir tampon, Sünnilerin yaşayacağı bir güvenli bölge istiyor. Hedefi bu. ABD’nin veya Avrupa’nın bu öneriyi kabul etmesi son derece düşük bir ihtimal.”

Yunanistan Başbakanı, ülkesine son bir haftada Afganistan ve Afrika’dan 3 bin mülteci geldiğini söylerken, “Bu kişiler Erdoğan tarafından mı gönderildi?” sorusuyla karşılaştı. Miçotakis, bu soruya yanıtında da Erdoğan’ın “Kapıları açarız” çıkışını şu sözlerle eleştirdi:

‘TEHDİT ETMEK DOĞRU YÖNTEM DEĞİL’

“Eğer Avrupa ile dürüst bir tartışma istiyorsa, bunun en iyi yolu yüz binlerce mülteciyi göndermekle tehdit etmek değildir. Avrupa’yla ya da Yunanistan işleri ele almanın yolu bu değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dürüst bir tartışma içine girebiliriz. Maddi desteğe ihtiyacı var. Türkiye’de çok büyük sayılarda mülteci var. Fakat bu, daha iyi bir anlaşma yapabilmek için bir tehditler oyununa ve masum insanları kullanmaya dönüşmemeli.”

Bu yanıt üzerine Washington Post muhabiri “Cumhurbaşkanı Erdoğan böyle mi yapıyor” diye sorunca, Miçotakis “Evet” yanıtını verdi.

‘TÜRKİYE’YE DAHA FAZLA PARA VERİLMELİ’

Washington Post muhabiri söyleşide İdlib’i de gündeme getirerek, buradan 3 milyon kişinin kaçma ihtimaline karşı çözümün ne olduğunu da sordu. Miçotakis, “Çözüm Türkiye’ye, topraklarında daha fazla mülteciyi yerleştirmesi için daha fazla para vermek” dedi. “Umuyorum ki savaş bir noktada sona erecek ve bu insanlar geri dönecek” diyen Miçotakis, Avrupa’nın da yükü paylaşması gerektiğini söyledi. 

SIRADAKİ HABER