Microsoft Kürtçe'de çeviri dilleri arasındaki yerini aldı

Microsoft, Erbil Kalesi’nin fotoğrafıyla paylaştığı haberde Kürtçe’ye ilişkin tanıtıcı bilgilere yer verdi.

© AP
Microsoft Kürtçe'de çeviri dilleri arasındaki yerini aldı

Amerikan yazılım ve bilişim şirketi Microsoft, çeviri dilleri arasına Kürtçe’nin Kurmanci ve Sorani lehçelerini ekledi. Microsoft açıklamasında, Kurmanci ve Sorani metinlerin çevirisinin 70’ten fazla dile yapılabileceği belirtildi.

Dünyanın önde gelen şirketlerinin Kürtçe'ye olan ilgisi giderek artmaya başladı. İnternet arama motoru Google'ın Kürtçe'yi çeviri bölümüne katmasının ardından Amerikan yazılım ve bilişim şirketi Microsoft da, çeviri dilleri arasına Kürtçe’yi ekledi. Şirketin resmi sayfasından yayınlanan açıklamada, Microsoft Translator bugün, metin çevirisi dilleri listesine Kuzey ve Orta olmak üzere iki Kürt lehçesini ekliyor. Kuzey ve Orta Kürtçe şu anda mevcut veya yakında Microsoft Translator uygulamasında, Office ve Translator for Bing'de sunulacak” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklama şöyle:

“Azure Bilişsel Hizmetler Çevirmenini 70'den fazla dile veya bu dillerden Kuzey ve Orta Kürtçe metin çevirisi eklemek için kendi uygulamalarınızda, web sitelerinizde ve araçlarınızda da kullanabilirsiniz. Konuşmayı Kürtçe metne çevirmek veya Kürtçe metni konuşma çıktısı ile başka bir dile çevirmek için, Translator’ın yapay zeka destekli çeviri hizmetini Speech’in gelişmiş konuşma tanıma ve konuşma senteziyle birleştiren Azure Cognitive Services Speech’i kullanabilirsiniz.”

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2020, 09:32
SIRADAKİ HABER