Milorad Dodik: Çözüm Bosna Hersek'in ortadan kaldırılmasıyla mümkün

Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti Devlet Başkanı Milorad Dodik, ülkesindeki siyasi anlaşmazlığın çözülebilmesinin tek yolunun “Bosna Hersek’in ortadan kaldırılmasıyla” mümkün olabileceğini belirtti.

© REUTERS
Milorad Dodik: Çözüm Bosna Hersek'in ortadan kaldırılmasıyla mümkün

Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti Devlet Başkanı Milorad Dodik, Bosnalı Sırp liderlerle bir araya geldi. Referandum düzenlenerek Bosna Hersek’e bağlı bulunan Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsız olması gerektiğini ifade eden Dodik, “Ben kimseyi tehdit etmiyorum. Sadece haklarımızı savunuyoruz. Kimse bize çözüm önerisi sunma hakkına sahip değil. Buna Amerika Birleşik Devletleri de (ABD) dahil. Bosnalı Sırplar kendi geleceklerine kendi karar vermelidir” dedi. 

Euronews’te yer alan habere göre, Rusya yanlısı Sırp lider Dodik, söz konusu arazi hakkındaki kararını değiştirmesi için Anayasa Mahkemesi'ne 60 gün süre verdiğini açıklamış, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Sırbistan'a katılabileceği sinyalini vermişti.

ABD’DEN YANIT GECİKMEDİ

Bosna Hersek'teki üç yapılı yönetim şeklinin liderlerinden biri olan Sırp siyasi Milorad Dodik'in açıklamalarına, Bosna Hersek ABD Büyükelçiliği de cevap verdi. ABD Büyükelçiliği sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Büyükelçimiz Eric Nelson, Dodik ile görüşmesinin ardından Bosna Hersek'in toprak bütünlüğü ve egemenliğinin devam etmesi için tarafların Dayton Antlaşması'na saygı duyulmasından başka bir isteği olmadığının altını çiziyor. 25 yılı aşkın süredir, ABD Bosna Hersek'in güçlü bir müttefikidir. Bu ülkenin barış, refah ve istikrarına her zaman katkı sağlamıştır. Bu hedefleri baltalamak gerçek hayatta da bazı sonuçlar doğuracaktır” ifadeleri kullanıldı. 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2020, 23:14
SIRADAKİ HABER