Mısır'da Mursi ve 1589 kişinin mal varlığına el konuldu

Mısır'da darbeyle görevinden alınan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, ailesinin ve bazı Müslüman Kardeşler yetkililerinin de aralarında bulunduğu 1589 kişinin mal varlığına el konuldu.

© AP Photo / Hesham Elkhoshny
Mısır'da Mursi ve 1589 kişinin mal varlığına el konuldu

Mısır'ın devlet gazetelerinden El-Ahram'ın haberine göre, 'Terörist Grupların Mal Varlıklarının Tasarrufu ve Saklanması Komisyonundan' yapılan yazılı açıklamada, Müslüman Kardeşler mensubu ve grubu destekleyen 1589 kişinin, 118 şirketin, bin 133 sivil toplum kuruluşu, 104 okul, 69 hastane, 33 internet sitesi ve uydu kanalının mal varlığına el konulduğu belirtildi.
Haberde, el konulan malların hazineye devredilmesine karar verildiği aktarıldı.

Mal varlığına el konulanlar arasında Mursi ve ailesinin yanı sıra Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, İhvan yöneticilerinden Muhammed el-Biltaci ve Saad el-Ketatni gibi isimler de bulunuyor.

Müslüman Kardeşler yetkilileri, mal varlıklarına el koyan bahsi geçen komisyonu yetkin olmadığı için tanımadıklarını açıklarken, kendilerine yöneltilen 'yolsuzluk, şiddet ve terörle' ilgili suçlamaları da birçok kez reddetti.

SIRADAKİ HABER