MISIR - Piramidin yanında çocuk iskeleti bulundu

Mısır’daki 4 bin 600 yıllık bir piramidin yanında, öldüğünde 13 yaşında olduğu tahmin edilen bir kızın iskeleti keşfedildi.

AFP
MISIR - Piramidin yanında çocuk iskeleti bulundu

Yapılan açıklamaya göre, Mısır’da, kısmen çökmüş olan Meidum piramidinin yanında bulunan bir mezarlığa gömülmüştü.

Küçük kız mezara çömelmiş halde gömülmüştü ve mezarın içinde ölü hediyeleri veya diğer insan kalıntıları yoktu.

Arkeologlar kızın ölüm yaşını kemiklerini inceleyerek hesapladı.

Kızın gömüldüğü zaman belli olmasa da, hemen bitişiğindeki piramit 4 bin 600 yıl öncesine dayanıyor.

Arkeologlar daha önce mezarlığın diğer yerlerinde, üç küçük seramik kabın yanına gömülmüş ve büyük olasılıkla boğalara ait iki hayvan kafatası bulmuştu.

Mısır hükümet yetkilileri, yaptıkları açıklamada, hayvan başları ve seramik kapların muhtemelen cenaze sunuları anlamına geldiğini, ancak arkeologların bu mezarların kime ait olduğundan emin olmadıklarını söyledi.

Yetkililer, mezarlığı çevreleyen bir tuğla duvarın kalıntılarının da bulunduğunu açıkladı

PİRAMİDİN GİZEMİ

Önceki bir araştırmaya göre Meidum piramidi, ilk önce pürüzsüz yüzeyleri olan gerçek bir piramit haline dönüştürülmeden önce ilk aşamada bir basamaklı piramit olarak inşa edilmişti. Gerçek bir piramit haline dönüştürüldükten hemen sonra 92 metre yüksekliğinde olduğu tahmin ediliyor.

Piramidin, basamaklı piramitten gerçek bir piramide neden dönüştürüldüğü belirsiz. Arkeologlar, piramidin en azından bir kısmının Firavun Snefru için de (Sneferu olarak da adlandırılır) inşa edildiğine inanıyor. Firavun Snefru, yaklaşık M.Ö. 2575-2551 yıllarında hüküm sürmüştü.

Snefru’nun selefi firavun Huni (Yaklaşık MÖ 2599 - 2575 yılları arasında hüküm sürdü), başlangıçta basamaklı piramit olarak inşa etmiş ve daha sonra Snefru bunu gerçek bir piramit haline dönüştürmüştü. (Kaynak: Live Science, Arkeofili)

SIRADAKİ HABER