Moskova’da Erdoğan – Putin zirvesi

Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin Moskova'da bir araya geldi. Bir kısmı basına açık yapılan görüşmede Putin "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sık sık görüşmelerimizin sonucunu alıyoruz" dedi. Erdoğan da "Dayanışmamız bölge barışına katkıda bulunacak" ifadelerini kullandı.

© Sputnik
Moskova’da Erdoğan – Putin zirvesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2019'daki ilk görüşmesini gerçekleştirdi. Basına açık yapılan ilk açıklamanın ardından liderler, ikili görüşmelere geçti. 

Görüşmenin başında kısa bir konuşma yapan Erdoğan, özellikle 2018'de sık sık yaptıkları görüşmelerden sonra 2019'da da ilk yüz yüze görüşmeyi gerçekleştirmenin memnuniyeti içinde olduğunu belirtti.

Putin de, "Sayın Cumhurbaşkanı, değerli dostum, bu büyük oranda sizin kişisel başarınız. Zira, buna çok büyük önem veriyorsunuz. Büyük projelerimiz gerçekleşiyor ve her şey plana göre ilerliyor" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kerç boğazı yakınlarında yanan 2 petrol tankerinde hayatını kaybeden Türkiyeli denizciler için Erdoğan'a baş sağlığı diledi.

Erdoğan'la sık sık görüşmelerinin sonucunu aldıklarını söyleyen Putin, "Özellikle 2018'in ilk 10 ayında iki ülke arasındaki ticaret hacmi, 2017 yılının tamamından daha fazla arttı.

Rus turist sayısı yüzde 30 arttı ve 6 milyon kişiyle rekor kırdı. Bu, iki ülke halkının Rus-Türk ilişkilerinin niteliği ve kalitesindeki değişimleri nasıl karşıladığını gösteriyor" diye konuştu.

Rusya ve Türkiye'nin Suriye de dahil olmak üzere bölgesel güvenlik konuları üzerinde çalıştığını belirten Putin, Türkiye-Rusya ilişkilerine yönelik kişisel katkısından dolayı Erdoğan'a teşekkür etti.

Rusya ile dayanışmalarının bölge barışına katkıda bulunacağını söyleyen Erdoğan ise şöyle konuştu:

"Değerli dostum, 2018'deki sık sık yaptığımız görüşmelerden sonra 2019'daki ilk görüşmeyi gerçekleştirmenin memnuniyeti içindeyim. Bu bölgesel güvenliği de olumlu istikamette etkiliyor. Astana süreci ile başlatmış olduğumuz üçlü zirveler; bunlarda gerçekten dünyanın ilgisini çeken görüşmelerimiz oldu. Görüşmemizle birlikte bu sürecin devamının çok daha faydalı olacağına inanıyorum. Özellikle turizmdeki hakikaten gelişmeler iki ülke halkı arasında çok çok önemli kaynaşmalara neden oluyor. Tabii sizinle aramıza çok büyük hedef koyduk; 100 milyar dolarlık ticareti hedefe ulaşmak."

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 17:55
SIRADAKİ HABER