Münih Güvenlik Zirvesi başlıyor

Almanya'nın Münih kentinde düzenlenecek 55. Münih Güvenlik Konferansı'na (MSC) 40 devlet başkanı ve 100'ün üzerinde bakan olmak üzere 500'ün üzerinde konuk katılacak.

© DPA
Münih Güvenlik Zirvesi başlıyor

Küresel güvenlik konularının ele alındığı, dünyanın en önemli siyasi platformlarından Münih Güvenlik Konferansı Cuma günü başlıyor. Geleneksel olarak Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen konferans, yoğun gündem maddeleriyle Pazar gününe dek sürecek.

Münih Güvenlik Zirvesi’ne resmi olarak davet edilen Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, başkent Erbil’den ayrılarak Almanya’nın Münih kentine gitti.

Mesrur Barzani’ye Hükümet Sözcüsü Sefin Dizeyi ve Kürdistan hükümetinin Almanya Temsilcisi Dilşad Barzani de eşlik ediyor.

Güvenlik Konseyi Başkanı’nın, Münih’te zirveye katılan üst düzey yetkililerle bir dizi görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Zirveye 35 devlet ve hükümet başkanı ile 100’e yakın dışişleri ve savunma bakanın katılması bekleniyor. Olağanüstü güvenlik önlemleri altında gerçekleşecek buluşmaya, çok sayıda ABD’li siyasetçinin katılacağı açıklandı. Geçen ay Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Platformu’na, hükümetin kapalı olması nedeniyle ve Başkan Donald Trump’un talimatıyla ABD’den siyasetçi katılmamıştı.

ABD yönetimini Münih’te Başkan Yardımcısı Mike Pence’in yanı sıra, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından temsil edilecek. Rusya, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u gönderirken, ev sahibi Almanya Başbakan Angela Merkel, Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Savunma Bakanı Ursulan von der Leyen başta olmak üzere toplam yedi bakanla masada yer alacak.

Çin'i eski Dışişleri Bakanı ve Komünist Parti Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi Yang Jiechi temsil ederken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Uluslararası Para Fonu IMF Başkanı Christine Lagarde, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif beklenen diğer isimlerden bazıları. Türkiye adına ise Savunma Bakanı Hulusi Akar Münih’e gidecek. 

Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Wolfgang Ischinger, daha önce yaptığı bir açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da davet edildiğini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımının teyit edildiğini duyurmuştu. Toplantıya gelecekleri açıklanan, ancak katılımları iptal edilen isimler arasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da bulunuyor. Konferansın açılış konuşmalarını Başbakan Merkel ile Macron’un yapması planlanmıştı.

Konferansta ele alınacak konular arasında Brexit sonrası Avrupa’nın geleceği, yükselen milliyetçi akımlar, Suriye’deki kriz, iklim ve çevre politikaları ve Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın (INF) bozulması sonrasında Transatlantik ilişkiler başta geliyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Münih’te Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğini ve Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yapacağını duyurdu.

Zirve kapsamında Mike Pence, Mike Pompeo ve Sergey Lavrov arasında bir görüşme olması da bekleniyor.

Münih Güvenlik Konferansı'na geçtiğimiz yıl 20 devlet ve hükümet başkanı ve 80'e yakın bakan katılmıştı. Konferans, 1964 yılından bu yana aralıksız olarak yapılıyor. 

SIRADAKİ HABER