Myanmar’ın devrik liderine hapis cezası

Nobel Barış Ödülü sahibi Myanmar'ın devrik lideri Aung San Suu Kyi, çıkarıldığı mahkemede dört yıl hapis cezası aldı.

© DepoPhotos
Myanmar’ın devrik liderine hapis cezası

1 Şubat’ta askeri darbenin yaşandığı Myanmar’da gözaltında tutulan devrik lider Aung San Suu Kyi için istenen hapis cezası belli oldu…

Ordunun el koyduğu yönetim sonrasında hapiste tutulan Aung San Suu Kyi hakkında açıklamalarda bulunan bazı kaynaklar, siyasetçiye dört yıl hapis cezası verildiğini açıkladı.

İsmini açıklamak istemeyen yetkili devrik Devlet Başkanı Win Myint’e de dört yıl hapis cezası verildiğini öne sürdü.

DURUŞMA ERTELENMİŞTİ

Daha önce lisanssız telsizlere sahip olmak, geçen yılki seçim sırasında bir kampanya etkinliği düzenleyerek corona virüsü kısıtlamalarını ihlal etmek, kamuyu endişeye sevk edecek açıklamalarda bulunmak ve söylenti yaymak, sömürge döneminden kalma devlet sırları yasasını ihlal, görevini kullanarak haksız kazanç elde etmek, arazi ve bina kiralama yetkisini kötüye kullanmak gibi farklı suçlamalara maruz kalan Suu Kyi, son olarak geçtiğimiz hafta devlet fonlarını kullanarak helikopter kiralamak ve bu kapsamda yolsuzlukla mücadele yasasını ihlal etmekle itham edilmişti.

Suu Kyi’nin halihazırda Covid-19 kısıtlamalarını ihlal etmek ve halkı kışkırtmak suçlamasıyla yargılandığı davanın geçtiğimiz Salı yapılması beklenen karar duruşmasının ise bugüne ertelendiği açıklanmıştı.

SEÇİMLERDEN SONRA DARBE YAPILDI

8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiasıyla 1 Şubat’ta darbe yapan cunta, Myanmar’ın fiili lideri Aung San Suu Kyi başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini tutuklamıştı.

Cunta yönetimi uluslararası kamuoyunda sert tepkiyle karşılanan demokrasi karşıtı hareketin ardından başlayan kitlesel protestoları şiddetle bastırmış, darbe karşıtı gösterilerde bini aşkın sivil hayatını kaybetmişti.

SIRADAKİ HABER