NATO: ABD ile Türkiye’nin çabalarından memnunuz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Suriye'nin kuzeydoğusunda çok uluslu gözlem gücü kurulmasına ilişkin yaptığı açıklamada, ABD ile Türkiye’nin barışçıl çözüm bulma çabalarından memnun olduğunu söyledi.

© AFP
NATO: ABD ile Türkiye’nin çabalarından memnunuz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel'deki NATO Karargahı'nda 8 Mart Kadınlar Günü vesilesiyle bir grup kadın gazeteciyle yuvarlak masa toplantısı düzenledi.
Burada bir konuşma yapan Stoltenberg, "Bazı müttefikler, Türkiye ve ABD gibi, NATO çerçevesi dışında Suriye'de sahada mevcudiyetini sürdürüyor. İrtibat halinde olan bu üyelerin soruna barışçıl bir çözüm bulma çabasını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Stoltenberg, NATO'nun savunma harcamalarını hesaplamak için tüm müttefikler tarafından kabul gören bir sistem bulunduğunu ve bunun aynı zamanda üyeler arasında karşılaştırma yapılmasına imkan sağladığını belirterek, "Tüm müttefikler arasında savunma harcamalarının karşılaştırılmasını sağlayan sisteme bağlı kalmalıyız. Bu çerçevede bir değişiklik yapılması siyasi bir karardır ve tüm 29 üyenin onayı gerekir" diye konuştu.

Stoltenberg, "Komşularımız istikrarlı olduğu müddetçe biz de daha fazla güvende oluruz. Balkanlarda barışı sağlamak, Afganistan'da terörle mücadele etmek, Irak ve Suriye'nin teröristler için güvenli bölge olmasını engellemek kendi çıkarlarımız için de gerekli" dedi.

Kriz ve çatışmaya müdahale kararı alınmasının kolay olmadığına işaret eden Stoltenberg, uluslararası toplumun Ruanda ve Srebrenitsa soykırımlarına müdahale etmediğini anımsatarak, "Birçok kişi uluslararası toplumu, Suriye'ye çok geç ve yetersiz müdahale ettiği için eleştirebilir. ABD öncülüğünde koalisyon daha sonra müdahale etti ve DAİŞ'i durdurdu. Ülkede tüm sorunların çözüldüğünü iddia etmiyorum ama çok daha iyi durumda olduğunu söylemek mümkün" ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER